дом Общество Започна реконструкцията на Центъра за върхови постижения към ШУ

Започна реконструкцията на Центъра за върхови постижения към ШУ

0
ДЯЛ

В Деня на Шумен, на 11 май, в присъствието на Ръководството и екипа на проект УНИТе, Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“ направи официално представяне на стартиралата реконструкцията на Центъра за върхови постижения към Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ – Научноизследователски лабораторен комплекс.
Комплексът се изгражда по Проект BG05M2OP001-1.001-0004 УНИТе в рамките на Процедура BG05M2OP001-1.001 „Изграждане и развитие на центрове за върхови постижения“ на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, приоритетна ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие“.
От общата стойност на проекта 29 781 882.42 лева за Шуменския университет са предназначени 3 054 364,91 лева. Изпълнител на строително-монтажните дейности е „ЖСП Стил“ ООД- Шумен, а строителният надзор ще се упражнява от „СНИК” ЕООД-Шумен. Стартирането на строително-монтажните дейности по сключеният договор с „ЖСП Стил“ ООД на стойност 719 814,92 лв. съвпадна с непосредственото обявяване на извънредното положение във връзка с разпространението на вируса COVID-19, поради което до момента са извършени само подготвителни дейности, съгласно одобреното КСС от страна на фирмата изпълнител.
Днес официално стартира изграждането на специализираната научноизследователска инфраструктура с обща РЗП – 300.05 кв.м. на територията на Шуменски Университет.

В изградения Научноизследователски лабораторен комплекс ще бъде разположен новият дейта център с терминали за достъп, три модула – „Математически основи на информационната сигурност“, „Стеганологична защита на информацията в мрежите“, „Криптологична защита на комуникациите“, и една Лаборатория за моделиране и симулация на процеси. За оборудване на комплекса с нова и съвременна апаратура са предвидени 1 470 365,85 лева на Център за върхови постижения от разпределен тип – за да се повиши нивото и пазарната ориентация на научноизследователските дейности на водещите ИКТ научни звена на пет университета участващи в неговото изпълнение.
Проектът се реализира в партньорство с Технически университет-София, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“, Русенски университет „Ангел Кънчев“, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“-Бургас.
Разпределителната инфраструктура ще създаде възможно най-добри условия за привличане на висококвалифицирани изследователи в тази приоритетна област на ИСИС за провеждане на върхови научни изследвания в област Ииформатика и ИКТ според световните стандарти. Научноизследователският лабораторен комплекс УНИТe на Шуменския университет “Епископ К. Преславски” е част от този център. В рамките на проекта е предвидено да се извършват върхови научни изследвания по 9 работни пакета:
РП1: Инфраструктурата за Big Data като услуга;
РП2. Софтуерни услуги за големи обеми от данни;
РП3: Иновативни математически методи и модели в дигиталния свят;
РП4. Системи за анализ и виртуализация на Big Data в реално време;
РП5. Визуализация, дигитализация и прототипиране;
РП6. Интелигентни кибер-физични системи;
РП7. Интелигентни и устойчиви градове;
РП8. Фабрики на бъдещето;
РП9. Big Data в естествените науки.
Тематиките на работните пакети (РП1-РП9) ще имат голям принос към развитието на информатиката, информационните технологии и комуникациите, тъй като се основават на международно разпознатите досегашни научни постижения на изследователите в проекта УНИТе и включват новаторски цели. Научноизследователските области на работните пакети са едновременно взимнодопълващи се и с достатъчна свързаност, за да осигурят гладко прехвърляне на знания, умения и технологии.
Шуменският университет е координатор на изпълнението на Работен пакет 1 –Инфраструктурата за Big Data като услуга. В научния екип на проекта са включени до момента 7 изследователи. Водещ изследовател е проф. д.н. Христомир Христов – учен, добре познат в страната и чужбина, с огромен опит от участие в много международни научни проекти.
Разпределената инфраструктура на Центъра за върхови постижения ще даде възможност на изследователите (преподаватели, докторанти и студенти) от Шуменския университет да използват не само изследователската инфраструктура на ШУ, но и на останалите университети-партньори. Изследователите могат да се колаборират с колеги от другите ниверситети.
ЦВП УНИТе и в частност Научноизследователски лабораторен комплекс на ШУ ще може вбъдеще да осигурява услуги и решава научноизследователски задачи на бизнеса и обществения сектор от региона и страната.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияПроф. Рачев обеща топло време до 20 май, вижте какво лято ни очаква
Следваща статияС празничен флашмоб творци отбелязаха Деня на Шумен

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here