дом Спорт „Шумен 61” разгроми „Пирин” в хандбалното дерби на кръга

„Шумен 61” разгроми „Пирин” в хандбалното дерби на кръга

0

„Шумен 61” разгроми „Пирин” (Гоце Делчев) с 33:21 (16:9) в хандбалното дерби от 14-ия кръг в елитната група при мъжете, съобщиха от клуба. Над 100 зрители аплодираха в „Арена Шумен” любимците си, които изнесоха лекция на гостуващия тим. Така шампионите направиха своеобразен поздрав към клубния президент Светлозар Начев и треньора Чавдар Чернев, които в два поредни дни отпразнуваха рождените си дни. Разгромната победа бе и своеобразен реванш на шуменци за загубата им в предходния кръг от временния лидер „Локомотив (Горна Оряховица).
Първите десетина минути на сблъсъка не предвещаваха подобна развръзка. Гостите поведоха и имаха аванс в резултата до 5:5. Те играеха много сериозно мотивирани, със здрава защита и добре разгърнато нападение. В средата на полувремето обаче мачът коренно се преобърна и заслугата за това е изцяло на домакините. Момчетата на Чавдар Чернев заздравиха защитата, вдигнаха много оборотите в нападение и бързото раздаване на топката дори при постепенните атаки даде резултат. Александър Димитров вкара за 7:5, а Бранимир Балчев последователно за 8:5 и 9:5 в 17-ата минута. Оттук до края на полувремето на игралното поле имаше само един отбор. При добре организираната защита на домакините гостите допускаха много непредизвикани грешки. В същото време играчите на „Шумен” наказваха всяка грешка с бърза контра и точен завършващ удар. След бързи атаки крилото Димитър Грозев наниза две поредни попадения за 10:5 и 11:5 в 21-вата минута, а капитанът Йордан Михайлов завърши скоростна атака след перфектно спасяване на вратаря Ивайло Костов. Стражът на домакините заключи вратата си в последните минути и това също допринесе за нарасналия аванс. С два поредни гола на Кирил Савов шуменци се оттеглиха на почивката със солиден аванс – 16:9.
Тоталното превъзходство на домакините сложи отпечатък и на вторите 30 минути. Два поредни успешни 7-метрови удара записа Мирослав Симеонов, а Александър Димитров, Димитър Грозев и Бранимир Балчев продължиха да бележат безпощадно. Три поредни гола наниза пивотът Димитър Пламенов. При този сериозен аванс домакините заиграха и за атракция на публиката. За 32:21 Теодор Димитров отбеляза най-зрелищния гол в мача, след като засече от въздуха асистенция на Стефан Ефтимов. С попадение на Енгинджан Сали в последните секунди шампионите затвориха мача с 33:21.
Заслужава да се отбележи и доброто включване на легендата на вратарите в България Иван Иванов – Змея. Макар да влезе в игра за домакините за малко време, той направи няколко авторитетни намеси и доказа, че не е изгубил формата си.
Състав на „Шумен 61”: Ивайло Костов, Николай Николов, Димитър Петков – 2, Теодор Добрев – 3, Мирослав Симеонов – 2, Енгинджан Сали – 2, Теодор Димитров – 2, Александър Димитров – 4, Ангел Ангелов, Иван Иванов – Змея, Стефан Евфтимов, Кирил Савов – 2, Димитър Грозев – 5, Димитър Пламенов – 3, Бранимир Балчев – 5, Йордан Михайлов – 3.
За „Пирин” най-резултатен бе Мирослав Владков с 6 попадения.
„Това е най-добрият ни мач до момента. Днес срещу „Пирин” показахме истинското лице на отбора. Пожелавам си и занапред да успяваме да го правим”, коментира веднага след двубоя старши треньорът на шампионите Чавдар Чернев. Той допълни, че победата не е била лесна, въпреки изразителния резултат. „Доста се потрудихме, за да стигнем до нея. Отборът на „Пирин” е с много опитен състав, перфектно комплектуван – почти на всеки пост имат по двама състезатели. Изграден е от силни и опитни хандбалисти, които са се доказали във времето. В средата на първото полувреме успяхме да ги пречупим. Няма как да отлича само един човек – целият отбор играхме като едно цяло. Показахме изключително агресивна, солидна защита. Успявахме да постигаме бързи голове. Това внесе мотивация и спокойствие в отбора и обратно – повлия негативно на „Пирин”. Моментите, в които не успявахме да си вземем защитата на линия беше вратарят ни Ивайло Костов. Той направи феноменален мач.”, каза още Чернев. Той допълни, че най-радостно е това, че подопечните му са успявали да увеличават преднината си във всеки един момент от мача – с изключителна агресия на отбора, взаимопомощ и амбиция.
Треньорът на шуменци изрази възхищението си и от включването в отбора на емблематичния вратар Иван Иванов – Змея. „Днес в нашите редици дойде и Иван Иванов – Змея. Когато имаш такъв човек като него на вратата, това допринася за още по-голямо самочувствие и спокойствие и респектира съперника. Той направи страхотни спасявания”, коментира Чернев.
„В следващия кръг от шампионата гостуваме на „Чардафон” в Габрово. Чака ни много тежък мач. Играхме с тях за Купата на България и успяхме да ги бием, победихме ги и през първия полусезон в нашата зала в Шумен, но знаем, че мачът няма да е лек. И затова ще подходим сериозно към двубоя. Те натрупаха няколко победи, включително и срещу отбора на „Пирин”. Без да го афишира, „Чардафон” проявява амбиции за финалната четворка, за плейофната фаза. Сигурен съм, че ще излязат пределно мобилизирани срещу „Шумен”. Мисля, че, ако покажем лицето на нашия шампионски отбор, би трябвало да си тръгнем с победа от Габрово.”, убеден е Чавдар Чернев.

предишна статия„Ботев” (Нови пазар) с трудна победа над „Спартак 1918” U17 (Варна)