дом Общество Четвъртокласниците с по-добри резултати по български отколкото по математика

Четвъртокласниците с по-добри резултати по български отколкото по математика

0
ДЯЛ
Снимка: МОН

Четвъртокласниците имат по-добри познания по български език и литература (БЕЛ) отколкото по математика. Това показват резултатите от тазгодишното национално външно оценяване по двата предмета. Това съобщиха от просветното министерство.
Над 53 000 деца се явиха на изпитите, които се проведоха на 26 и на 27 май.
По БЕЛ учениците са постигнали средно 70,46 точки от 100. По математика средният резултат е по-скромен – 57,33 точки от 100. По скалата за превръщане на точките в оценки това означава „много добър“ по български език и литература и „добър“ по математика.
Общият резултат е сравнително висок.
С максимален брой точки са оценени 1 427 изпитни работи, а 6 772 деца имат отлични оценки (над 5,50) и по двата предмета. Всеки втори четвъртокласник има отлична оценка поне по единия предмет. Трима ученици са с максимален брой точки – 100, едновременно и на двата изпита. С 0 точки от двата изпита са 24 четвъртокласници в страната. Учениците с 0 точки на един от двата изпита са общо 213.
3 477 или около 6% от всички четвъртокласници не са постигнали минимума от 30 точки за „среден (3)“ и на двата изпита.
В сравнение с 2021 г. при тазгодишните средни стойности по двата предмета се наблюдава лек спад.
Резултатите от изпитите доказват за пореден път, че по математика учениците се справят най-трудно с геометрията, пространственото мислене и практическо прилагане на наученото в реални ситуации.
По български език се забелязва обедняване на речника на децата. Все повече са думите, чието значение голяма част от учениците не знаят. Цели 88% от тях не могат да обяснят значението на думата „пожарникар“, немалко ученици не разпознават значението на думи като „високомерен“, „надменен“, „стеснителен“ „срамежлив“, „горделив“. В езиково отношение най-голямо предизвикателство остава правописът на степенувани прилагателни имена и на съгласни пред беззвучни в средата на думата.
С най-висок брой точки отново са Смолян и София-град. В другия край е Сливен.
От тази година Министерството на образованието и науката въвежда единна скала за превръщане на броя точки в оценки по шестобалната система. Тя ще важи както за националното външно оценяване в IV клас, така и за държавните зрелостни изпити. „Среден (3)“ се получава при постигнати 30% от максималния брой точки. Съпоставимостта на резултатите между отделните випуски се прави през броя точки.
Слаб – до 29 т.
Среден – 30 т. – 40,5 т.
Добър – 41 т. – 62 т.
Мн. добър – 62,5 т. – 83,5 т.
Отличен – 84 т. – 100 т.
Резултатите от националното външно оценяване на четвъртокласниците може да видите тук.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияЕнерго-Про с изнесен офис в Нови пазар днес
Следваща статияУстановиха кражба на вода във Върбица

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here