дом Култура Археологически находки от три епохи откриха край село Градище

Археологически находки от три епохи откриха край село Градище

0
ДЯЛ

Интересни находки от три епохи са намерили археолозите, които проучват новостроящия се участък от АМ „Хемус“ край село Градище.
Една от най-впечатляващите е бронзово огледало от Ранното Средновековие – VIII-X век, съобщи за БТА гл.ас. д-р Андрей Аладжов от НАИМ-БАН. Археолозите са изследвали късноримско селище със стопанска част. Тя се състои от навеси за производство на глинени съдове, пещи за изпичане на глинени съдове, както и складове за съхранение на зърно и други хранителни продукти. Освен тази епоха обаче има и артефакти от Ранносредновековна епоха – синхронна на първата българска столица Плиска, обяснява археологът. От тази епоха са проучени три землянки с размери 3,20 метра на 3,50 метра. Във всяка има по една каменна печка, която е служила за отопление, както и огнище за приготвяне на храна, допълни д-р Андрей Аладжов.
Именно в една от тези землянки е открито и половин бронзово огледало от Ранното Средновековие. Това може би е първото огледало, открито въобще в България от този период, смята археологът. Друга интересна находка, според експерта, е кладенец от Римската епоха, в който са открити части от стомни и кофи. „При него беше интересно, че устието на кладенеца беше настлано с камъни в широк диапазон, за да се осигури достъпът при кално време“, каза д-р Аладжов. По време на разкопките са открити над 400 монети и около 25 фибули, както и няколко черепа.
Д-р Андрей Аладжов обясни, че освен тези епохи в селището е открита една по-ранна – Къснобронзова епоха от 1200-1100 години преди Новата ера. От нея имаме няколко жилища, които са глинобитни, посочи още експертът и допълни, че ще бъдат проучени детайлно на следващ етап, най-вероятно в края на септември.
Както 24shumen.com вече писа, парите за проучването, в размер на 200 000 лева, са осигурени от Агенция пътна инфраструктура. Първоначално разкопките трябваше да приключат в края на този месец. При посещението си на разкопките обаче премиерът Бойко Борисов обяви, че се отпускат допълнително 430 000 лева, а срокът на проучванията се удължава с два месеца.
Откритите находки ще влязат във фонда на Регионалния исторически музей в Шумен.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияЛетните ремонти в община Каолиново са на финала
Следваща статияСлънце и жега в първия ден на септември

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here