дом Общество За броени часове родопчани осигуриха дом, храна и работа на семейство с...

За броени часове родопчани осигуриха дом, храна и работа на семейство с три деца от село Капитан Петко

0
ДЯЛ
Снимка: 24rodopi.com

Нямаха хляб, лекарства, работа, топлина…

Две деца ядат в училище единствено домашно приготвени мекици. У дома ги чакат родителите им, които имат всичко на всичко около пет лева и някакви стотинки. Да им осигурят купони за столовата е изключено. Братчето им ще се върне от детската градина поне нахранено. След това започва междусрочната ваканция и ще бъдат с родителите си. Баща им е с отекли крака, не може да си позволи лекарства, а днес започва работа в дърводелски цех, където очаква надник от 45 лева. Ако успее да надмогне болките в краката…
„Най-важно е децата да са на училище и да имаме работа“, споделя за колегите от 24rodopi.com майката Теменужка Димитрова. 48-годишна жена, която може да получи детски едва през февруари. А някакви помощи-чак през юли…
Това се случва с едно семейство с три деца, което е намерило временен дом в Бял извор. Фамилията идва от село Капитан Петко в община Венец. Тръгва на автостоп към Родопите през ноември м.г., за да търси препитание.
Попадат в кърджалийското село Подкова. В местен цех обаче не търсят работници и бащата Иззет Сали отново мести семейството, този път в Бял извор, община Ардино. Местен жител им предоставя старата си къща. Без наем. Той и Теменужка започват да гледат животни. За 25 лева на ден. Работата е много, чорбаджията-постоянно недоволен, а парите не стигат за нищо.
„Отказахме се, бяхме събрали около 125 лева. Всичко отиде за тетрадки, химикали, флумастери за децата. Сега надеждата ни е мъжът ми да започне работа в цеха. Изписаха му лекарства срещу възпаление, „Волтарен“ за мазане. Защото му измръзнаха краката, отекоха, болят го. Но не можем да си ги купим. Искам и аз да работя, децата да учат. Те са на 7, 10 и 13 години“, разказа за 24rodopi.com Теменужка.
Подала е документи за детски, записана е в Бюрото по труда. Изпуснала е сроковете за помощи за отопление. Греят се единствено с влажни дърва. Друго нямат. Нямат и хляб. Жената меси тесто, за да се хранят.
За по-малко от 24 часа 5-членното семейство бе настанено в къща с електрозахранване, вода, отопление, обзавеждане. Собственикът на имота в една от махалите на Бял извор, Мюмюн Таир е строител в Германия. Благодарение на милосърдния гурбетчия нуждаещото се семейство вече има и банкова сметка.
Жители на Бял извор са се организирали веднага и по идея на бившата домакинка на местното училище Милена Стоянова и осигурили на семейството хранителни продукти за 260 лева. С микробус били доставени месо, фасул, брашно, ориз, леща, олио, тестени изделия, сладки, месни продукти, плодове, зеленчуци, кафе, млечни продукти и др.
„Теменужка вече има осигурена работа в местната мандра, а на Изет – в дърводелския цех. Трябва да работят. На доброто да отговорят с добри дела“, коментират жителите, подали ръка на семейството от Шуменско.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияКирил Петков: Пари за строителство ще се изплащат след проверка на реално свършената работа
Следваща статия„Космос” (Браничево) с минимална победа над „Ботев” (Каменяк)

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here