дом Спорт „Шумен 61“ взе реванш срещу „Спартак“ в хандбалното дерби

„Шумен 61“ взе реванш срещу „Спартак“ в хандбалното дерби

0
Снимка: ХК "Шумен 61"/Архив

Шампионът „Шумен 61“ взе реванш срещу „Спартак“ (Варна) в двубой от 16-ия кръг в хандбалния елит при мъжете – 32:25 (на полувремето 13:11). През първия полусезон у дома варненци успяха да надвият „Шумен“ с 25:22. Това съобщиха от пресслужбата на ХК „Шумен 61“.
Свръхзвукови голове и наелектризиращ заряд копнееха да видят феновете на хандбалната магия в двубоя в „Арена Шумен“. Поне през първото полувреме очакванията им не се оправдаха напълно – гостите откриха резултата чрез капитана си Йордан Попов и материализираха някои положения дори с човек по-малко на терена, а на шуменци се налагаше да ги догонват. Домакините изравниха за първи път – 3:3, с гол на Димитър Пламенов в 10-ата минута. При 4:4 дойде второто равенство след ефектно попадение на Александър Димитров, а после шампионите поведоха за първи път в мача с два зрелищни гола на комбинативния бързак Димитър Грозев, чиято непоколебимост в стрелбата донесе още положителни страсти за клуба – домакин.
Като цяло до почивката, а и в мача въобще, двата отбора заложиха на постепенната атака. Макар да липсваха бързите контри и скоростта, зрителите видяха хубави стрелби, добри спасявания и красиви голове. До почивката резултатът бе изравняван 5 пъти, като последното равенство при 9:9 бе и последно в мача.
Малко преди края на първото полувреме селекцията на треньора Чавдар Чернев успя да се откъсне за първи път с с 3 гола с попадение на Александър Димитров, което донесе самоувереност на домакините и те излязоха доста по-спокойни през втората част. През първото полувреме важни голове нанизаха Теодор Добрев, Бранимир Балчев и Димитър Петков.
След почивката шампионите не допуснаха съперникът да изравни резултата, водеха с 2, 3, 4 гола на моменти. В 39-ата мин. домакините за първи път поведоха с аванс от 4 гола – 19:15. Заиграха по-освободено, а атаките им бяха по-красиви и плодотворни, намериха едно от слабите места на „Спартак“ и често търсеха завършващи комбинации с пивота Пламенов, реализирани успешно. Важни голове реализираха още Теодор Добрев, Бранимир Балчев, Димитър Петков и Стефан Ефтимов. Треньорът на шуменци Чавдар Чернев гласува доверие на младоците и пусна в игра Сали, Негованов и вратаря Нутфиев. Сигурни голове на противника неутрализира титулярният страж Ивайло Костов.
Голямата разлика в крайния резултат дойде в последните 3 – 4 минути. Дотогава варненци успяваха да поддържат баланса най-вече чрез реализаторските умения на голмайстора Йордан Попов, но в последните минути гостите допуснаха няколко поредни грешки и пасивът им бързо нарасна. Все пак тъкмо Попов отбеляза един от най-атрактивните голове в двубоя, завършвайки атаката, след като засече пас от въздуха.
Съставът на „Шумен 61“: Костов, Николов, Петков – 3, Добрев – 5, Симеонов, Сали, Т. Димитров – 2, Ал. Димитров – 3, Ангелов, Нутфиев, Ефтимов – 3, Негованов, Грозев – 5, Пламенов – 6, Балчев – 5, Михайлов.
Съставът на „Спартак“: Методиев, Попов – 13, Георгиев, Митков – 2, Тодоров – 2, Пантелеев – 1, Жеков, Стоянов, Стефанов, Славов – 5, Няголов – 1, Хюсеин, Николов – 1.
Топреализатор на срещата е Йордан Попов от “Спартак“ (Варна) – 13 гола, за „Шумен“ с 6 се отчете Димитър Пламенов.

„Взехме своеобразен реванш срещу отбора на „Спартак“, важен успех – и от психологическа гледна точка. Защото именно срещу тях се очертава да играем полуфинален плейоф“, коментира веднага след победата старши треньорът на шампионите Чавдар Чернев.
Той каза още, че отборът му е играл без капитана си Йордан Михайлов, който е получил леко разтежение на тренировката преди мача и е решил да го съхрани.
„Реално така изгубихме един от най-опитните си състезатели, който е и разпределител на отбора. Отсъстваше и Кирил Савов, един от най-добрите пивоти в България. Без тези двама състезатели бяхме като едно цяло. Почти всички взеха участие в мача.
Митко Грозев влезе в ролята на разпределител, на моменти и Теодор Добрев изпълняваше тази роля – справиха се доста добре. Много солиден беше Димитър Петков, който ни помогна със своята рутина. Изключително силен мач направи Теодор Добрев. Стефан Ефтимов също. Най-резултатен в нашия отбор беше Митко Пламенов – основен стълб и в защитата на тима. Получи много топки на пивота, които успя да реализира, безценен играч“, изрази задоволството си Чернев.
В навечерието на плейофите на шуменци предстоят две гостувания – на „Левски“ и на „Добруджа“.
„Задължително трябва да ги вземем, за да имаме шанс да се борим за второто място. Към момента сме с равен брой точки със „Спартак“ – затова днешната победа беше изключително важна. Реално в прекия двубой имаме предимство и излизаме втори. Но ние имаме два мача, а „Спартак“ – 3 докрая. Ако победят и в трите, ще останат втори и ще имат домакинско предимство срещу нас. Но това не ни притеснява – където и да започнем серията, ние сме с ясната нагласа, че излизаме в този полуфинал изключително амбицирани да победим“, категоричен бе Чернев.
Първият мач от плейофите е на 16 април. На 9 – 10 април във Велико Търново са финалните двубои от турнира Купа България.
„Отборът на „Шумен“ е изключително сплотен! През сезона допуснахме доста грешни стъпки, мисля, че успяваме да извлечем поука от всеки мач – независимо дали е победа, или загуба. Точно в решителната фаза на първенството отборът ни е много амбициран и сме готови за победи срещу всеки съперник, независимо къде.
„Спартак“ не играе във финалната четворка за Купа България. Ще има повече време за тактика и за възстановяване, но пък ние ще натрупаме повече игрови ритъм – гледам от положителната страна на нещата. Това ще ни ни послужи повече за обиграване“, обобщи Чернев.
В турнира за Купата на България шуменци играят полуфинал с „Осъм“ (Ловеч). Другата двойка е „Пирин“ – „Локомотив“ (Горна Оряховица).