дом Спорт „Шумен 61” поведе в суперфинала за хандбалната титла

„Шумен 61” поведе в суперфинала за хандбалната титла

0
ХК „Шумен 61” (сини фланелки) - „Локомотив” (Горна Оряховица) (червено-черни фланелки) Снимка: ХК „Шумен 61”

Хегемонът в родния хандбал – „Шумен 61”, поведе с 1:0 победи в суперфинала за титлата при мъжете. Пред екзалтирана публика в „Арена Шумен” хандбалистите на Никола Карастоянов и Костадин Семерджиев победиха „Локомотив” (Горна Оряховица) с 26:20 (14:14). Това съобщиха от хандбалния клуб.
Мачът не започна добре за шампионите – Кирил Савов откри от дясното крило за 1:0, но до края на полувремето домакините непрекъснато догонаха в резултата. Те пропуснаха на няколко пъти да завършат постепенната атака, на 2-3 пъти не се получиха и стрелбите им. До почивката изневери и най-силното оръжие на шампионите – защитата, а играта беше без бързи контри. За отбелязване е фактът, че при отсъствието на двете титулярни десни крила на домакините – Александър Димитров и Стефан Евтимов, на нетрадиционен за него пост заигра пивотът Кирил Савов, който направи страхотен мач. До почивката той заби 3 гола, а продължи да бележи и през втората част. В 20-та минута домакините губеха с 4 гола разлика – 6:10, но в оставащите 10 минути до почивката заиграха мъжки и се върнаха в мача. От 11:14 два бързи гола на Грозев и едни на Димитър Пламенов изравниха резултата на полувремето. През първата част се разписаха още Йордан Михайлов, Бранимир Балчев, Николай Николов и Миро Симеонов от дузпа.
През второто полувреме отборът на „Шумен 61” бе тотално преобразен. Защитата стана желязна и всяка атака на „Локомотив” ставаше все по-трудна. Гостите успяха да поведат със 17:15, но две бързи контри на Грозев, който бе неудържим възстановиха равенството. В най-решителните моменти стражът Ивайло Костов заключи вратата си, а помогнаха и вещите намеси на Иван Иванов – Змея. Савов, Грозев, Балчев и Михайлов продължиха да бележат, отчетоха се и влезлият като смяна Енгинджан Сали, както и Теодор Добрев и Юсню. В крайна сметка заслужено спечели по-класният отбор.
Реваншът е на Разпети петък – 14 април, във Велико Търново. Ако се стигне до трети мач, той ще бъде отново в „Арена Шумен”.
Клубът спази традицията и раздаде на късметлии от публиката атрактивни сувенири – топки с автографи на любимите хандбалисти от отбора на „Шумен 61”, маркови тениски и чаши с логото на шампионите.
За шуменци играха: Костов, Савов – 5, Пламенов – 4, Балчев – 2, Юсню – 1, Грозев – 9, Т. Добрев – 1, (Иван Иванов-Змея, Хасанов, Николов – 1, Негованов, Симеонов – 1, Сали – 1, Михайлов – 1).
„Това бе мач с ултразаряд. За нас бе задължително да го спечелим на свой терен. Поздравявам всички момчета.
Изиграхме малко слабо, напрегнато първо полувреме. Бяхме доста неконцентрирани пред гола и вяли в защита. След почивката видяхте един преобразен отбор – и откъм нагласа, и откъм готовност за победа. Както и във финала за Купата на България, показахме, че в момента сме по-добрият отбор. Нашият пивот Кирил Савов, който този мач игра като дясно крило, се справи перфектно.
Надявам се във втория мач във Велико Търново да играем по-освободено и да победим”, коментира старши треньорът на „Шумен 61” Никола Карастоянов.

предишна статияКрасимир Вълчев влиза в НС от Стара Загора, а Мустафа Карадайъ от Шумен
Следваща статия„Волов” (Шумен) загуби и от „Светкавица” (Търговище)