дом Общество Отпускат още пари за саниране, но вече с 20% самоучастие на гражданите

Отпускат още пари за саниране, но вече с 20% самоучастие на гражданите

0
ДЯЛ
Снимката е илюстративна

Срокът за кандидатстване по втория етап от програмата за саниране на многофамилните жилищни сгради най-вероятно ще бъде удължен. Това стана ясно на форума „Без вредни емисии в информацията за енергийната ефективност и климата“, организиран от неправителствената организация „Хабитат България“.
Новината дойде от шефа на дирекция „Жилищна политика“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството Добромир Василев, който припомни, че програмата е финансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост, съобщава Даниела Арнаудова от „Марица“. Бюджетът ѝ е за около 300 млн. лева, като по тази програма безвъзмездните средства са в размер на 80 на сто, т.е. вече изисква самоучастие на гражданите.
Крайният срок за кандидатстване по втория етап на програмата е 16 януари, но към момента няма подаден нито един проект. Затова и много вероятно ще се наложи да се удължи.
По отношение на първия етап на програмата, където безвъзмездната помощ за обновяването на многоетажните жилищни сгради беше сто процента, са подадени 3 068 проектни предложения. Те трябва да бъдат оценени независимо от това какви са шансовете им да бъдат класирани. Общата стойност на подадените проекти по този етап на програмата е близо 4 млрд. лева при 1,2 млрд. лева бюджет. Това означава, че парите ще стигнат за една четвърт от сградите, обясни Василев. И допълни, че за достигането на целите в Националната стратегия за обновяване на сградния фонд до 2030 г. ще са ни нужни около 5,5 млрд. лева.
Подходът на 100% публично финансиране е изключително неефективен за постигане на целите за енергийно обновяване на сградния фонд и е необходимо използване на частно финансиране, добави Василев.
Според него гражданите не се възприемат като собственици на сградата, в която живеят, и това се отразява и на изпълняваните мерки – над 25% от жилищата имат мерки за енергийна ефективност, но цялостно обновените сгради са финансирани с публични средства. Потенциалният брой на самостоятелните обекти в обхвата на първия етап на програмата е близо 160 000, при около два милиона жилищни обекта, които се нуждаят от обновяване.
Става дума за по-малко от десет процента обновени самостоятелни обекти, което значи, че за покриването на нуждите на всички жилищни обекти ще са необходими близо 40 млрд. лева, показват разчетите на министерството. В този първи етап 152 общински администрации са подали предложения.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияКОЦ-Шумен е домакин на семинар за редките заболявания
Следваща статияНови заеми иска да тегли ВиК-Шумен

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here