дом Спорт НБЛ: „Шумен” – „Левски” 70:72

НБЛ: „Шумен” – „Левски” 70:72

0
Снимка: БК "Шумен"

„Шумен” изигра един от най-силните си мачове този сезон и въпреки, че загуби от шампиона на България и финалист за Купата на България – „Левски”-София с едва 2 точки – 70:72, успя да зарадва зрителите в „Арена Шумен”. Домакините водеха почти през целия двубой, но в последните 3 минути опитният отбор на „сините” успя да обърне срещата в своя полза и да спечели 15-та си победа за сезона. „Левски” е трети във временното класиране, а „Шумен” остава на девето място.
Срещата започна много силно за „Шумен”. Отборът показа отлична защита и в първите 5 минути на мача гостите от „Левски” записаха едва 3 точки. Добрата игра на шуменци им позволи да поддържат аванс от 7-8 точки през първа четвърт. „Левски” демонстрира по-добро нападение през втората половина на частта, но „Шумен” я спечели с 19:14 т.
Добрата защита на домакините продължи и през втората четвърт, „Левски” също играеше силно в защита. Така разликата в полза на домакините продължи да се движи в рамките на 7-8 точки. Много силно в тези минути играеше Маркъс Майерс, който носеше и точките за „Шумен”, и подаваше на съотборниците си в удобни позиции за стрелба. Джош Адонте Паркър бе реализаторът за „Левски” в тази част. „Шумен” затвори първото полувреме със 7 точки аванс – 35:28.
Третата четвърт започна силно за „Левски”, който много бързо стопи преднината на „Шумен” до 2 точки. Тройка на Деян Биелич спря възхода на „сините”, последва коша на Чойбашич и тройка на Виктор Серафимов, които качиха разликата до 11 точки за домакините. Нова силна серия на „Левски”, чрез Ваклинов, Паркър и Петков, върна 10 точки от изоставането. Александър Милов и Маркъс Майерс обаче не мислеха да предадат водачеството в резултата и след много силна игра в нападение, авансът на „Шумен” отново се повиши, стигайки 8 точки преди последните 10 минути – 55:47.
Четвъртата част започна с размяна на кошове. „Шумен” продължи да играе добра защита, но очевидно бе и по-агресивното поведение на „Левски”. У играчите на „Шумен” сякаш започна да проличава и умора, защото „Левски” отново успя да намали изоставането си. За софиянци се разигра Марио Литъл, който водеше нападението на „сините”. Четири минути преди края „Левски” излезе с точка напред в резултата. Мощна забивка на Биелич върна „Шумен” начело. Александър Милов наниза поредната си тройка и разликата стана 4 точки 2 минути и 55 секунди преди сирената. В тези моменти се видя класата на „Левски”, който знаеше как да се възползва и от съдийските отсъждания. Неспортсменски фаул прати Литъл на наказателната линия и той бе точен на два пъти. Паркър не прости грешка в защитата на „Шумен” и гостите поведоха с 2 точки. Милов изравни с два наказателни, но нов спорен фаул, даден на Литъл, му позволи да запише 2 лесни точки от фаул линията и „Левски” отново излезе напред с 2. До края на мача оставаха твърде малко секунди и шуменци бяха принудени да фаулират. Преднината на „сините” скочи до 5 точки след точните наказателни удари и въпреки, че Маркъс Майерс върна тройка с табло, мачът завърши при 72:70 т. за Левски.
Пореден силен мач за „Шумен” направи Александър Милов. Той завърши с 21 точки и 6 борби. Маркъс Майерс също изигра един от най-добрите си мачове за „Шумен” – 19 точки, 4 борби и 9 асистенции. Деян Биелич записа пореден дабъл-дабъл с 14 точки и 12 борби.
За „Левски” най-ефективен бе Марио Литъл с 21 точки и 5 асистенции. Джош Адонте Паркър завърши с 18 точки и 4 борби, а Зейн Ноулс – с 12 точки и 8 борби.
В следващия кръг „Шумен” гостува на „Ямбол”. Срещата е в сряда, 6 април от 18.00 ч. в ямболската зала „Диана”.