дом Спорт НБЛ: „Черноморец”-Бургас – „Шумен” 94:87

НБЛ: „Черноморец”-Бургас – „Шумен” 94:87

0

„Шумен” отстъпи на „Черноморец”-Бургас с 87:94 т. в откриващия мач на сезон 2022/23 в Националната баскетболна лига (НБЛ), съобщиха от клуба.
Срещата бе равностойна през почти цялото време, но бургаските „акули” показаха повече желание за победа в края и успяха да затворят срещата в своя полза. Въпреки загубата Шумен показа, че ще бъде труден съперник през този сезон.
Срещата започна равностойно с размяна на кошове от самото начало. Двата отбора разчитаха на стрелбата от средна дистанция, като Майк Адеунми водеше шуменското нападение. До средата на първата четвърт отборите не успяваха да се надиграят и резултатът бе равен – 11:11 т. До края на първата четвърт Кендеров направи силни минути за „Шумен“ с една тройка и успешна стрелба под коша, а силно за „акулите“ играха Берг Мехмед и Георги Боянов. Паритетът в играта не беше променен и първата четвърт приключи при 22:22 т.
През втората четвърт „Шумен“ започна по-силно от съперника – играеше отлично в защита, а нападението бе водено от новото шуменско попълнение – Николай Георгиев, който наниза две бързи тройки още в началото на четвъртта, а „Шумен“ излезе напред с 6 точки – 30:24. Николай Титков обаче върна една от тройките и след нов кош на Боянов „Черноморец“ отново се върна само точка зад гостите. „Акулите” изиграха силни 2 минути, в които поведоха с 4 точки, но кош на Секулов и нова тройка на Георгиев бяха достатъчни „Шумен“ отново да поведе. Три минути преди края на частта резултатът наново бе изравнен – 40:40 т. „Черноморец“ успя да вкара един кош повече в оставащите минути и излезе в почивка с 2 точки преднина – 49:47.
Третата четвърт също започна с по-силна игра за „Шумен“ и след стрелба на Серафимов, два наказателни на Секулов и тройка на Адеунми, тимът поведе с 5 точки. „Черниморец“ реагира мигновено чрез Кинг Революшън, който вкара тройка и още една стрелба от средна дистанция. Мачът продължи с размяна на кошове, но по-силната игра на домакините в защита и две тройки на Боянов им позволи да отворят преднина от 6 точки. „Акулите” лесно стигаха до кошове в тези минути, а Майк Адеунми беше основното шуменско оръжие в нападение, което не позволи разликата на нарасне. При 7 точки аванс за бургазлии Николай Георгиев вкара тройка със сирената за край на частта и мачът остана да се реши в последните 10 минути.
Последната четвърт започна с размяна на кошове. Кинг Революшън продължи да показва точния си мерник, а отборът му задържаше преднината от 7 точки. В средата на частта домакините показаха най-добрата си защита и след поредица откраднати топки и бързи атаки преднината им достигна 13 точки. „Шумен“ обаче не се предаде и успя да отговори. Водени от Серафимов Кендеров и Адеунми, шуменци успяха да отбележат 9 поредни точки и да се доближат максимално до съперника. Забивка на Лепичев след отлична комбинация на пик енд рол обаче отново качи разликата до 4 точки. „Шумен“ не успя в оставащите минути да реализира кош след добра защита на бургазлии, а те отбелязаха лесни 3 точки и затвориха мача със 7 точки аванс – 94:87.
Адриян Секулов бе най-полезен за „Шумен“ с 14 точки, 5 борби и 6 асистенции. Рей Идоу бе най-резултатен за тима с 19 точки, а Майк Адеунми добви 18. От пейката силно се включи Николай Георгиев, който записа 15 точки (4 тройки).
За „Черноморец“ силно играха Георги Боянов с 23 точки и 10 борби, Симеон Лепичев с 20 точки и 5 борби, както и Николай Титков с 12 точки и 12 асистенции. Кинг Революшън се включи с 20 точки и 5 борби.
Следващият мач на „Шумен” е този четвъртък – 13 октомври. Тимът приема в „Арена Шумен” новакът ЦСКА София, а срещата е с начален час 18.00 ч.