дом Наблюдател Коментарът: За големите малки победи и големите големи печалби

Коментарът: За големите малки победи и големите големи печалби

0
ДЯЛ
April 22, 2015 - Kiev, Ukraine - Technical installations of the main natural gas pipeline at the gas-compressor station in Boyarka village near Kiev, Ukraine, 22 April 2015. Cash-strapped Ukraine is heavily dependent on energy from Russia and is also a key transit country for supplies to Western Europe. The European Union has been mediating in gas disputes between the two sides, whose relations are strained by the conflict in eastern Ukraine. (Credit Image: В© Serg Glovny/ZUMA Wire/ZUMAPRESS.com)

Пет български момичета сториха чудо и България има златен олимпийски медал в художествената гимнастика. Най-после. След години чакане. След години (съдийски) грабежи.
Златен медал, свалил от трона абонираната за първото място от много години Русия. И Големият брат, вместо да покаже благородство, както отива на истински силните, и да честити победата на по-добрите в това състезание, започна да се оплаква, че това било пряка задача от МОК – да се спре хегемонията на Русия. Според главния треньор и президент на Руската федерация Ирина Винер-Усманова Русия може да бъде спряна само със съдийски манипулации, а българският ансамбъл е трябвало само да се задържи на два крака, за да спечели. Обикновена наглост, атавизъм от времето когато СССР беше световна сила.
Но ние, българите помним как години наред нашите гимнастички бяха ощетявани най-грубо от съдийките точно в интерес на рускините. Особена мракобесно беше времето, когато за 20 години начело на ФИГ – Международната федерация по гимнастика, беше Юрий Титов. Но един от първите пробиви беше направен заради българска гимнастичка – Илиана Раева. На Световното първенство в Лондон през 1979 година. Тогава публиката не позволи състезанието да продължи, докато съдиите не дадат реална оценка за изпълнението на българската гимнастичка. Така Раева спечели златен медал, а студените англичани освиркаха руския химн (на най-високата стълбичка все пак имаше и рускиня) и бурно аплодираха българския химн.
Сега у нас е време за радост. Но скоро ще дойде време за оценки и анализи. За да останат нашите гимнастички там, където им е мястото – на върха. Където духа най-силно. Но който се страхува от вятър, не се качва на високо.
Тази бурна радост обаче „захлупи” друга (дори по-важна) новина, появила се два дни по-рано. Тази, че пътната карта за развитие на газопреносната ни система между България и руската „Газпром”, подписана на 3 юни 2017 г., липсва. Няма я в Министерския съвет, БЕХ, „Булгартрансгаз”. Ако това е истина, показва как е функционирала държавната администрация през последните години, след като може да се загуби документ, предвиждащ светкавичното изхарчване на 3 милиарда лева, както и поемането на дългосрочни ангажименти. В скоби ще отбележа, че 635 км тръби за „Турски/Балкански поток” бяха положени през цяла България за по-малко от две години в условията на пандемия, а 140-те км тръби за жизненоважния конектор с Гърция не са завършени на българска територия от 2009 г. насам. Когато, заради спора си с Украйна, Големият руски брат остави България без газ в продължение на дни през един студен януари. Съдържанието на пътната карта ще изясни най-после какви ангажименти от името на България са поели поредните послушни държавни чиновници. Тук ще отворя втора скоба, за да припомня, че лицата, които подписаха (едва ли на своя глава) договора с „Росатом” за изработване на оборудване за АЕЦ „Белене” при решение на НС за спиране на проекта не бяха наказани (за затвор и не мечтая). Те дори бяха повишени, а България беше осъдена и плати на Русия 1.2 милиарда долара за оборудване, чието единствено бъдеще е да ръждяса. Пътната карта с „Газпром” ще покаже на обикновените българи верни ли са опасенията, че всъщност потокът трябва да се нарича „Руски”, защото ползите са изцяло за бившия Голям брат. Това би представлявало интерес и за новия Голям брат.
Вчера цяла България се радва на своите блестящи момичета. В Русия от години малцина високопоставени се радват на благосклонността на български чиновници. Които трябва само да се задържат на два крака, за да подпишат поредния договор, предаващ интересите на България. Какво значи една загуба на художествена гимнастика от България пред такава победа над българския народ?
За нас бурни мимолетни радости за големи, а всъщност малки (защото няма да ни топлят и през зимата) победи, за други – тихи дългосрочни радости за големи, а всъщност изключително големи печалби.
НеВолен свидетел

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияХората на Мая Манолова няма да подкрепят проектокабинета на ИТН
Следваща статияЛетните олимпийски игри в Токио: Надеждата за медал е по-силна от всякога

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here