дом Спорт Хандбалният „Шумен 61” се върна на пътя на победите

Хандбалният „Шумен 61” се върна на пътя на победите

0
Снимка: ХК "Шумен 61"

Хандбалистите на „Шумен 61” победиха „Спартак” във Варна с 25:19 (12:9) в мач от 11-ия кръг на елитната мъжка група. Така шампионите се върнаха на пътя на победите, след като в предходния кръг записаха първа загуба за сезона – като домакини на „Локомотив” (Горна Оряховица), съобщиха от пресслужбата на шуменския клуб.
Зрителите в залата на Първа езикова гимназия станаха свидетели на интересен мач, в който, в крайна сметка, разликата в класите и кадровите проблеми на домакините си казаха думата. Двубоя изгледа президентът на Българска федерация хандбал Росен Добрев.
Интрига в резултата имаше само до 12-ата минута, когато Бранимир Балчев изравни за 4:4. Дотогава „Спартак” дръпна с 3:1, после с 4:2 с голове на Йорданов, Й. Попов, Славов и М. Ангелов. За шампионите пък до тази минута се разписаха Балчев три пъти и веднъж капитанът Йордан Михайлов.
Гостите поведоха с попадение на Димитър Грозев след бърза контра и до края на срещата водеха в резултата. Най-красивото изпълнение в двубоя бе в 14-ата минута, когато Грозев проби по лявото крило, хвърли висок пас към центъра, а Балчев засече от въздуха за 6:4 за „Шумен 61”.
В тази първа част на двубоя гостите доминираха с много здрава защита, а и вратарят Ивайло Костов бе железен – като цяло в мача той записа 16 спасявания, като отрази и дузпа. Един седемметров наказателен удар спаси след почивката и вторият страж на шампионите Хасанов.
До 20-ата минута „Шумен 61” успя да дръпне сериозно в резултата с красиви голове на Ефтимов след бърза контра и спасяване на Костов, Симеонов от дузпа, Юсню и Михайлов. В тия минути сериозно отражение върху развитието на двубоя сложи именно много гъвкавата и правилна игра в защита на гостите.
Това пък принуди домакините да грешат често в постепенното нападение, да избързват с неподготвени стрелби, които или бяха неточни, или втаратят Костов парираше.
7 – 8 минути преди сирената за край на първата част „Спартак” заигра по-здраво и момчетата на треньора Пенко Златев успяха да запишат 4 безответни попадения – от 5:12 до 9:12, благодарение и на добрите изяви на вратаря Стефанов. В тия минути варненският страж парира няколко удара, а шампионите пък три пъти нацелиха гредите.
След почивката интрига в двубоя вече нямаше, тъй като крайният победител бе ясен. „Шумен 61” бяха по-класният тим, отново заздравиха защитата, заиграха по-разкрепостено и по-точно в нападение и логично отново увеличиха аванса си след хубави стрелби на Балчев, Теодор Добрев и Димитър Пламенов.
Играчите на „Спартак” така и не намираха верния път към вратата на гостите, като стрелби от разстояние опитваше успешно само Йордан Попов. Чест прави и на двата тима, че въпреки ясният изход на сблъсъка доста преди сирената се постараха да запазят по-високо темпо на игра за удоволствие на зрителите.
„Най-много ме зарадва това, че и в двубоя със „Спартак” играхме силно в защита, както и срещу „Локо” (Горна Оряховица)! Монго съм доволен! Играхме една идея по-добре в постепенното нападение и оттам дойде разликата в мача. Поздравявам отбора за победата, надявам се да сме се върнали на победния път”, коментира треньорът на шампиона „Шумен 61” Никола Карастоянов. Той изрази надежда, че състезателите са придобили достатъчно самочувствие, за да излязат като фаворити в предстоящите сблъсъци.
„Стана хубав мач – единствената ми критика е към крилата. Страшно много пропуски допуснахме от тази позиция. Трябва да подобрим този аспект от играта”, заключи Карастоянов.
Колегата му Пенко Златев сподели, че се е получил хубав мач, според очакванията му. „Ние бяхме без основни играчи. Донякъде компенсирахме отсъствието на вратаря. Липсата на Димитър Стоянов и Александър Николов, който е плеймейкър на юношеския национален отбор, оказа влияние. Нямаме резерва на разпределителя. И оттам се накъсва връзката в нападение. Затова дойдоха прибързаните стрелби, които направихме”, коментира треньорът на „Спартак” (Варна) Пенко Златев.
Златев бе категоричен, че отбърът трябва да играе постоянно, не на приливи и отливи.
„Моето желание е по-бързо да разиграваме. Силният ни коз е стрелбата от разстояние, а срещу „Шумен” много малко го използвахме”, обобщи Златев.