Докладната записка за създаване на комисия от общински съветници и представители на общинска администрация за изработване на предложения за рационалното използване на минералната вода в Мараш беше подкрепена единодушно от Постоянната комисия по „Екология, селско стопанство и води”. Нейният състав ще бъде определен на заседанието на Общинския съвет в четвъртък.
Средствата в бюджета за 2021 г. за чистотата и поддържането на обществените територии на община Шумен бяха приети с 4 гласа „За”, 2 „Въздържал се” и 1 „Против”. Тези разходите са обвързани с приходите от Такса „Битови отпадъци”, които са планирани в размер на 6 500 000 лв. За озеленяване са предвидени 751 000 лв., като по-голяма част от тези средства са насочени към Общинско предприятие „Паркове и обредни дейности”. С останалата част от сумата се предвижда косене в Шумен и селата, поддържане на междублокови пространства, пролетно и есенно зацветяване. В капиталовата програма е включено проектиране и рехабилитация на водоснабдителна система „Мътница” за 404 000 лв., за водоснабдяване и канализация – 146 000 лв.
Продължителни дебати се проведоха по отношение на нерегламентираните сметища. Кметът на Мадара Неделчо Неделчев потърси средствата, които е поискал с докладна, за да изпълнява задълженията си по отношение на екологията и чистотата, вменени му със заповед на кмета на общината. Тази дейност обаче никога не е била финансирана допълнително. Освен това кметовете на села имат правомощия да санкционират нарушителите, но за последните четири години няма нито един акт. Съветникът Добромир Драев отбеляза, че отговорността за поддържане на чистотата се прехвърля върху селските кметове и те ще бъдат санкционирани, ако екоинспекцията констатира някакви нарушения. От местната администрация съобщиха, че през миналата година са почистени нерегламентирани сметища в 23 села на община Шумен, а изразходваната за целта сума е над 70 000 лв. В същото време не е санкциониран нито един кмет на населено място.
Екологичната комисия реши още представителят на Община Шумен да гласува „Против” приемането на годишния отчет за 2020 г. на ВиК Асоциацията и „Въздържал се” по отношение на бюджета на структурата. Тези точки са включени в дневния ред на извънредното заседание на Асоциацията, насрочено за началото на март. Съветникът Добромир Драев отбеляза, че ВиК Асоциацията не изпълнява контролните си функции и за Община Шумен няма никаква полза от нея.
Васил Тодоров попита дали предложението на съветниците от „Демократична България” за изграждане на модерен басейн с олимпийски размери до Спортна зала „Арена Шумен” се приема от администрацията. В отговор зам.-кметът по строителство инж. Боян Тодоров заяви, че общината не е против изграждането на такова съоръжение, но трябва да се направи анализ, след който да се избере най-точния вариант. От местната администрация предлагат за целта да се отделят 20 000 лв. за идеен проект с минимум три варианта за място.
24shumen.com