Представители на ресторантьорите се събраха на протест пред Областната управа в Шумен, за да заявят несъгласието си с решението заведенията да бъдат отворени на 1 март.
„По-голямата част от ресторантьорите може би ще фалират“, заяви Калин Димитров, управител на ресторант в Шумен. „Служителите са получили досега само 24 лв. за един ден от ноември. Повечето хора от бранша са на ръба на оцеляването. Ако продължат тези мерки, не виждам как този бранш ще се възстанови“, каза още Димитров.
Поради това протестиращите настояват за отваряне от 1 февруари на ресторантите, защото е абсурдно ресторантите в хотелите да работят, а останалите да са затворени. Ако не бъде позволено отварянето на ресторантите, мерките, които държавата смята да предприеме, да бъдат по-адекватни. А именно, пълна или минимум 90 процента заплата за служителите, а за работодателите – минимум 20 процента от оборота, който са реализирали през същия период на миналата година. Освен това условията за получаване на помощта да бъдат по-облекчени, защото сега по-голямата част от бранша не отговаря и хората реално стоят гладни.
Исканията на протестиращите за по-адекватни и по-навременни мерки бяха предадени на областния управител проф. Стефан Желев, който излезе да разговаря с тях. Областният управител отбеляза, че той е длъжен да изпълнява заповедта на министъра на здравеопазването. Освен това има изявление на министър-председателя, че всичко, което е предвидено като обезщетение, ще бъде изплатено до края на месеца. Протестиращите обаче заявиха, че вече не вярват на казаното по отношение на подпомагането, защото го чуват многократно, а реално са получили само 24 лв. за един ден. Проф. Желев отбеляза още, че преди време е подкрепил позицията на ресторантьорите, но не смята, че днешната им позиция е правилна.
Ако не умрем от COVID, ще умрем от глад, казаха протестиращи. Те заявиха подкрепата си за действията на колегите си в София и декларираха, че ако властите не вземат адекватни мерки, ще пристъпят към по-организирани протестни действия.
24shumen.com