„Театърът борави с категории, които създават нова действителност, нови светове. Примитивният реализъм в театъра е нетърпим“, това каза днес в Шумен писателят и драматург Стефан Цанев. Той е специален гост на Фестивала „Нова българска драма“.
Днес писателят участва в творческия диалог „Съвременна българска драматургия“. В дискусията взеха участие още Димитър Димитров – драматург и директор на шуменския театър, режисьорът Максима Боева и селекционерът в направление „Авторски прочит“ на фестивала Катерина Георгиева. Те споделиха своя опит и концепции за писане на пиеса.
„Писането на диалог е особен вид талант. Многотията, която залива театрите в последните години е продиктувана от стремежа на авторите за бързо печелене на пари. Диалогът трябва да е естествен, но и нещо повече от това“, категоричен бе Стефан Цанев. Според писателят в живота изкуство няма: Кой, когато умра пее като в операта? – попита с характерното си чувство за хумор Стефан Цанев. Той припомни и азбучното правило, че езикът на театъра не трябва да подражава на улицата. „Няма смисъл да се прави изкуство, ако то не надвишава реалността. Драматургът трябва да е над публиката, за да може да прикове вниманието й“, обясни още Стефан Цанев и добави, че има съзаклятие между актьорите на сцената и публиката, ако то се задейства, драматургът е постигнал целта си.
„При писането човек трябва да се научи да се самонаблюдава“, каза още Стефан Цанев.
На разбираем за аудиторията език и в неподражаемия си стил, големият български писател, сподел своя опит в създаването на пиеси.
„Преди да се научим да пишем, трябва да се научим да четем“, това бе първият практически съвет, който отправи Димитър Димитров към начинаещите драматурзи. Намирането на теми и проблеми, от младите автори на пиеси, Димитров посочи като друга основна пречка за създаването на добър драматургичен текст.
Творческият диалог за начинаещи драматурзи се провежда за втора поредна година в рамките на Фестивала „Нова българска драма“.
24shumen.com