По традиция на Богоявление бяха осветени бойните знамена и светини в Шумен. Церемонията бе организира от Община Шумен и Командването на Шуменския военен гарнизон пред сградата на общинската администрация. Празничният водосвет бе отслужен от свещеноиконом Красимир Капитанов от храма „Свети Три Светители“.
Представителни роти от Шуменския военен гарнизон, членове на сдружение „Жива история“ взеха участие в ритуала, на който присъстваха кметът Любомир Христов, депутатите Румен Генов и Иван Иванов, областният управител проф. Стефан Желев и председателят на Общинския съвет Красимир Минчев, военни, представители на общинската и областната администрация, общински съветници, политически, просветни, обществени организации и граждани.
Водещият церемонията Стилиян Стоянов припомни, че за първи път бойните знамена на българската войска са осветени през 917 година преди битката при река Ахелой на цар Симеон Велики с византийските кохорти. След 1944 година ритуалът е забранен. Възстановен е отново през 1993 година. „Богоявление е един от най-тачените църковни празници у нас. Той е най-големият празник, свързан с водата и великото водоосвещение. Поръсването с богоявленската вода на знамената на Българската армия днес е залог за неугасващата слава на родното ни войнство, както и днес, както и в хилядолетното се минало, продължава да бъде надежден гарант за свободата, целостта и независимостта на България“, каза пред присъстващите Стилиян Стоянов.
Знамената на Българската армия са свещени, защото върху тях е изобразен светият кръст и е извезан надписа: С нами Бог! „На този ден Исус Христос е кръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител и за първи път над света се явила Светата Троица“, припомни още в приветствието си Стилиян Стоянов.
След освещаване на бойните знамена отец Красимир благослови и присъстващите официални лица.
24shumen.com