Проблеми с достъпа до образователни институции на децата и учениците в неравностойно положение и възможностите за осигуряване на заетост и обучение бяха обсъдени на заседание на Областния съвет за хората с увреждания, председателствано от областния управител Бейнур Ахмед.
По информация на Регионалното управление на образованието през настоящата учебна година в образователните институции в област Шумен се обучават 580 деца и ученици със специални образователни потребности. За техното обучение са осигурени повече от 135 ресурсни учители, логопеди, психолози, слухово-речев рехабилитатор и 25 помощници на учителя. По отношение на достъпната архитектурна среда в 15 образователни институции са изградени асансьори и механизирани съоръжения, а в 55 има рампи, подходи, платформи и други съоръжения. От Регионалното управление на образованието посочиха като проблем необходимостта общинските администрации, съвместно с образователните институции, заедно да предприемат необходимите действия за осигуряване на достъпна среда на местата, където няма изградени съоръжения за достъп.
По отношение на осигуряването на възможности за трудова заетост от Бюрото по труда съобщиха, че в края на месец ноември регистрираните лица с трайни увреждания са общо 152 души. По националната програма „Заетост и обучение за хора с трайни увреждания“ работят 19 души. По насърчителни мерки за заетост и обучение са включени общо 3 лица, а по проекти на социални партньори в обучение- общо 12 души с трайни увреждания.
На заседанието представителите на Регионалната организация на съюза на инвалидите и на Регионалната организация на съюза на слепите поставиха въпроси за достъпността на околната среда. Като много сериозен проблем беше коментирана необходимостта от осигуряването на достатъчно места за паркиране за хората в неравностойно положение на територията на град Шумен. Големи трудности има и при намирането на подходяща заетост, въпреки участието на хората в обучения и преквалификации.
24shumen.com