Връщаме учениците в клас, когато заболеваемостта спадне под 250 на 100 000 население. Това обяви министърът на образованието акад. Николай Денков в фейсбук рубриката „Властта говори. Открито”.
„До преди две-три седмици имахме невиждана заболяемост в страната. В много региони над 1300 души на 100 000 население. Благодарение на мерките и на това, че децата излязоха от училище, ние имаме бърз спад. Радикалното решение за връщане на децата в клас ще бъде, когато заболяемостта спадне под 250 на 100 000 души. Така е вече в Кърджали и областта е в жълтата зона“, обясни Денков.
Той уточни, че до момента са поръчани близо 3 000 000 теста. От тях са доставени 851 000. “Проблемът е, че в България няма тестове от този тип, който родителите предпочитат. Имаме тестове за малките ученици до края на следващата седмица, както и средства за тестване до края на коледната ваканция. Големият проблем е кога ще получим тестове за по-големите ученици”, уточни Денков.
Властите обсъждат големите ученици да използват друг тест, при който се взема проба от носа. Всеки сам ще си прави теста. Такива тестове се използват в Австрия.
Министър Денков подчерта, че броят на учениците, които се връщат в клас всеки ден нараства.
„Ако детето се е заразило в събота, то няма да заразява другите деца в понеделник. Болестта обаче ще е развила в сряда и то ще заразява околните. Затова се правят тестове два пъти седмично“, подчерта Денков. Той каза още, че паралелките няма да бъдат карантинирани при положителен резултат от бързите тестове в клас. Карантината ще се налага, ако този резултат бъде потвърден в лаборатория от PCR тест.
Просветният министър уточни, че у нас вече 6% от децата са ваксинирани, а други 4% са преболедували COVID-19. Над 45% от учителите в страната вече са ваксинирани срещу заболяването. „Вирусолозите предупреждават, че може да се появи щам, който е по-опасен от делта варианта. Трябва да се подготвим и за нова вълна”, предупреди министърът.
24shumen.com