дом Общество Видни историци в Шумен: 2 май трябва да стане официален празник

Видни историци в Шумен: 2 май трябва да стане официален празник

0
ДЯЛ
Снимка: 24shumen.com

2 май да бъде обявен за официален празник. Това поискаха за пореден път на пресконференция днес в Шумен светила на българската история. Видните ни историци бяха участници във втората Национална научна конференция по история, археология и архитектура „Св. Цар Борис I Михаил Покръстител и православната духовност и култура“, която приключи днес в НИАР „Плиска“.
В столицата Плиска цар Борис I налага християнството и приема учениците на Кирил и Методий. В първопрестолния град е създадена кирилицата, а делото на цар Борис I поставя началото на българската християнска цивилизация са част от доводите на професорите Пламен Павлов, Георги Атанасов, Христо Смоленов, доц. Павел Георгиев и други.
Историците предложиха също името на община Каспичан да бъде променено на Плиска. „Крайно време е да се обърне подобаващо внимание на покръстването и създаването на кирилицата. Нужно е да се възроди значението на Плиска. Да не забравяме, че властници от средновековието са наричали цар Борис I най-великият български владетел“, подчерта проф. Пламен Павлов.
Проф. Георги Атанасов отново потвърди тезата, че кирилицата е създадена по времето на Борис I в Плиска. Доказателство за това е преходът между глаголицата и кирилицата, който най-добре е застъпен епиграфски в Североизточна България. Първият документиран кирилски надпис е от 912 в Крепча.
Христо Смоленов потвърди и лансираната вече теза, че първопрестолна Плиска е бил сред трите най-големи европейски градове на времето си. Доц. Павел Георгиев отбеляза, че Голямата базилика в Плиска е строена по модела на западно-църковната архитектура, но по-късно архитектурния план е ориентиран към византийския стил.
Христо Смоленов вметна, че вече започва разчитането на първопрестолни град и през езика на математиката. В градежа на царския дворец, тронната зала и Голямата базилика старите майстори са вплели пропорциите на свещената геометрия, свързана с универсални мерки и златното сечение.
Според арх. Миленов Плиска е единственият планиран и построен имперски град с прави улици и огромен манастирски комплекс в Европа. Единствена от времето си е и алеята от квадри, която свързвала дворцовия комплекс и Голямата базилика. Каменната алея била издигната на височина 40-50 сантиметра. „Нужна е мащабна държавна програма за възстановяване на първата българска столица“, категоричен бе арх. Миленов.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияСпират водата за денонощие в „Макак“, Панайот Волово и Белокопитово
Следваща статияОтборът на Смядово е първи в състезание по защита при бедствия

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here