дом Спорт В хандбалния елит „Шумен 61“ победи „Чардафон“ в Габрово

В хандбалния елит „Шумен 61“ победи „Чардафон“ в Габрово

0
Снимка: ХК "Шумен 61"

„Шумен 61“ победи убедително „Чардафон“ с 32:23 (14:14) в габровската зала „Орловец“. Двубоят бе от 15-ия кръг на елитната мъжка група в хандбала. Това съобщиха от шуменския клуб.
Още първите минути на сблъсъка загатнаха разликата в класите двата тима. Шампионите извадиха добре балансиран състав, който демонстрира модерен хандбал и сравнително бързо пречупи отбора на домакините. „Чардафон“ успя да поведе само веднъж в целия мач – за 1:0 с гол от дузпа на Николай Андреев. Теодор Добрев бързо възстанови равенството и до почивката гостите водеха с 3-4 гола.
„Шумен“ дръпна с 5:1 след 3 поредни гола „близнаци“ – отнета топка в защита и бърза контра, завършена последователно от Савов, Петков и Евтимов. Преди това за 2:1 от 7 метра се разписа безпогрешният маестро Миро Симеонов. До края на срещата той бе точен от линията на дузпата още 2 пъти. За домакините в тия минути балансът поддържаше най-вече опитният Христо Йорданов.
С натрупания аванс треньорът на шампионите Чавдар Чернев даде шанс и на играчи, които са по-често на резервната скамейка – и преди почивката, и през втората част. След няколко пропуска на гостите и две-три поредни добри изяви на стража на габровци Пламен Иванов домакините все пак стопиха аванса и със 7-метров наказателен удар, изпълнен точно в последните секунди от Марио Янчев успяха да запишат на светлинното табло второто равенство -14:14 на почивката.
През втората част изненади обаче шампионите не допуснаха. Отново бяха по-добре организираният тим – и в атака, и в нападение, а бързите контри след отнети топки в защита им носеха гол след гол. В първите 5 минути на втората част „Шумен“ поведе след 3 безответни гола – на Симеонов от дузпа и два на Балчев, и постепенно започна да увеличава аванса си. Хубави контри завърши бързакът Грозев, а Сали показа, че от линията на 7 метра е усвоил частица от майсторлъка на Симеонов. През втората част с добри прояви с отличи вратарят Ивайло Косто, а Николай Николов прехвърли ефектно вратаря на домакините, за да оформи крайния резултат – 32:23.
Най-резултатен за „Чардафон“ бе Станислав Йорданов с 6 гола, 5 добави Христо Йорданов.
За „Шумен 61“ Бранимир Балчев и Кирил Савов имат по 5 попадения.
Съставът на „Шумен 61“: Ивайло Костов, Николай Николов – 2, Димитър Петков – 2, Теодор Добрев – 3, Миро Симеонов – 3, Енгинджан Сали – 2, Теодор Димитров – 1, Александър Димитров – 1, Ангел Ангелов, Хасан Нутфиев, Стефан Ефтимов – 2, Кирил Савов – 5, Димитър Грозев – 3, Вилиян Негованов – 2, Бранимир Балчев – 5, Йордан Михайлов – 1.
„Извоювахме категорична, но не лесна победа. Съперникът ни не игра в пълен състав – отсъстваха и болни, и контузени хандбалисти, а предпочитах да играят с основния си състав, за да е по-равностоен мачът. През първото полувреме това ни изигра лоша шега – влязохме добре, натрупахме аванс, а това още повече ни накара да се отпуснем“, коментира треньорът на шампионите Чавдар Чернев. Той каза още че именно това отпускане е причина за равния резултат на полувремето – 14:14.
„Казахме си, че, ако не вдигнем оборотите, това може да ни коства победата. През второто полувреме заздравихме защитата, Ивайло Костов направи изключителни спасявания. С няколко бързи пробива и разширени контри успяхме да се откъснем. Имах възможност да пусна в игра вратарят на юношите – Хасан Нутфиев както и Енгинджан Сали , и Негованов“, заключи Чернев.