дом Здраве Три лекарки и пациент от Шумен станаха герои в Националната кампания „Живот...

Три лекарки и пациент от Шумен станаха герои в Националната кампания „Живот със сърдечна недостатъчност“

0
ДЯЛ
Кадър: СБАЛ по кардиология "Мадара"

Пациент от Шумен и екипът от лекари, който го връща към нормалния живот, станаха герои в Националната кампания „Живот със сърдечна недостатъчност“ на Института за здравно образование. Хора от различни градове споделят как се е променил животът им след поставянето на диагнозата и как се справят със заболяването заедно със своите лекари. Подбрани са най-въздействащите истории и най-„тежките“ пациенти, които лекарите са имали в своята практика. Всяка от историите е заснета във видео, в което участват лекари и пациенти. Доверието помежду им, самодисциплината, медицинските открития – това спасява болните и им дава надежда за нормален живот.
В шуменската история участват три лекарки. Техният екип е илюстрация на синхрона, с който трябва да бъде обгрижван пациент с подобно заболяване – както в болнична, така и доболничната помощ.
Пациентът е Веселин Велков, който работи като администратор в шуменски хотел. В рамките на няколко години получава инфаркт и му слагат пет стента. Заради уврежданията на сърцето, развива сърдечна недостатъчност – сериозно хронично заболяване, което драстично променя начина на живот. Сърцето отслабва, не успява да изпомпва добре кръвта и да доставя кислород до органите. Пациентите усещат силна умора дори при минимални усилия, задух, имат отоци по крайниците. „Макар че работата ми не е тежка, се уморявах много. Има 20-30 стъпала до хотела, аз не мога да ги кача, не ми стига въздуха. Някои ми казваха да отивам в Плевен, но подписах декларация, че никъде няма да ходя и останах тук“, разказва Веселин Велков.
Решението да се лекува в Шумен връща Веселин към живота и работата в хотела. Заслугата е на три млади лекарки, които остават в родния си град и шуменската кардиология въпреки възможностите за кариера другаде. Благодарение на тях Веселин вече не усеща най-честите симптоми на сърдечната недостатъчност – няма умора, задух и отоци.
„За първи път срещнах Веселин в болницата. Той дойде с инфаркт, беше много уплашен. Тръгна си с усмивка на лице, защото успяхме да му помогнем“, спомня си д-р Йоанна Ганчева. Амбулаторно той се проследява при д-р Деница Димитрова, която го включва на съвременна терапия, достъпна с протокол по Здравна каса. „Виждам много отчетливи ползи. Не се задъхва, работи без проблем, гледа оптимистично на живота“, казва д-р Димитрова.
„Сърдечната недостатъчност е тази патология, при която с годините, въпреки че има лечение, хоспитализациите, смъртността и финансовите разходи за лечение постоянно нарастват“, споделя наблюденията си и д-р Яна Милева. Но и трите лекарки са единодушни, че когато между тях и пациентите съществува доверие, надежда винаги има.
В България със сърдечна недостатъчност живеят около 150 000 души, които са диспансеризирани при личен лекар или кардиолог. По данни на НЗОК в област Шумен болните са около 6 800 души. 90% от тях са на възраст над 65 години. Всяка година болниците в областта отчитат близо 1300 хоспитализации по повод на сърдечната недостатъчност.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияПета поредна загуба за „Олимпия” (Шумен)
Следваща статияОсигуряват 13 000 000 лева за щадящи антигенни тестове за малките ученици, учителите със задължителен „зелен сертификат“

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here