В събота срещу неделя отново минаваме към зимното часово време. В 4.00 ч. сутринта ще преместим часовниците си с час назад. Тогава 4 часа ще стане 3 часа и ще спим с 1 час повече. Зимното време в Европа ще продължи до последния уикенд през март 2018 година, когато ще се премине към лятно часово време, за да се използва максимално слънчевата светлина.
В България смяната на времето започна през далечната 1979 г., а в Европа – през 1916 година.
Европейската комисия потвърди в петък, 27 октомври, че оценява постъпили предложения за отмяна на лятното часово време.
Директивата за лятното часово време има отражение върху превозите и енергетиката.
Оценяваме постъпилите предложения и ще съобщим заключението си, когато сме готови, уточни говорител на комисията. Европейската директива от 2001 г. е осмата поред законодателна норма в ЕС за уеднаквеното лятно часово време. От 2002 г. във всяка държава от ЕС лятното часово време започва в 1 ч. по Гринуич в последната неделя от март и завършва в 1 ч. по Гринуич в последната неделя от октомври.
Някои изследвания откриват връзка между смяната на часовото време и пътните инциденти. Продължило няколко години проучване на канадска застрахователна компания показа, че след преместването на стрелките с час назад катастрофите се увеличават с 16% в сравнение с последните две седмици от лятното часово време.
В последните години лятното часово време бе отменено от Казахстан, Киргизстан, Ирак, Пакистан, Бангладеш, Грузия, Армения, Русия, Египет и Азербайджан. Същевременно от зимното часово време се отказаха Беларус и Турция, а миналата година подобни намерения обяви Унгария.
Според някои родни експерти два пъти в годината си причиняваме излишно въртене както на часовниците, така и на биологичния си часовник. И че преминаването от едно време в друго е архаично, ненужно и най-вече много стресиращо за човешкия организъм.
Снимка: Pixabay
24shumen.com