дом Култура Световна премиера в Шумен на Симфония №1 от Серджан Бюйюкедес

Световна премиера в Шумен на Симфония №1 от Серджан Бюйюкедес

0
ДЯЛ
Снимка: Симфониета-Шумен

Днес жителите и гостите на град Шумен ще имат възможност да чуят първото изпълнение на написаната специално за този концерт Симфония № 1 от композитора Серджан Бюйюкедес /световна премиера/ под диригентството на маестро Ерхан Торлулар. В програмата ще прозвучи и Концерт за цигулка и оркестър оп. 77 от Йоханес Брамс с невероятния звук на „Гуарнери“ в изпълнение на Роман Федчук /цигулка/. Симфониета Шумен съвместно с фондация „Европейска музикална академия“ ви канят от 18.35 ч. в концертна зала „проф. Венета Вичева“.
Роден в Украйна, Роман Федчук прави соловия си дебют на 11-годишна възраст с Лвовската филхармония, изпълнявайки концерта за цигулка на Менделсон. Роман Федчук учи в Московската консерватория „П. И. Чайковски“ при професор З. Шимурзаева, Д. Циганов и Исак Стерн. Учи дирижиране в Националния музикален университет в Букурещ при проф. Д. Гоя.
От 1994 г. живее в Прага и основава международния ансамбъл от солисти „Concertino“, който се представя успешно в Чехия, Франция, Испания и Германия. Той е основател и на квартета Ludwig Piano Quartet, с който е записан компактдиск на пиано квартетите Брамс и Дворжак (2003). Той е и професор в Държавната консерватория в Пилзен (Чехия) и член на жури в различни чешки и международни конкурси за цигулка като Конкурс на чешката консерватория и Международния конкурс „Артур Грюмайо“ /Брюксел / Белгия.
В периода 1993-1997 г. Ерхан Торлулар учи виола и пиано в Анадолската гимназия по изящни изкуства в Бурса, Турция. През 1997 г. той е един от двамата турски студенти в Европейския младежки оркестър, които изнасят концерти в Дармщад (Германия) и Трондхайм (Норвегия). През 1997 г. е приет със стипендия във факултета по музика и сценични изкуства към университета Билкент, катедра по теория и композиция, където учи композиция при Ъшън Метин и Фюсун Кьоксал, оркестрово дирижиране и контрапункт при Буйор Хоинич, оркестрово дирижиране при Хакан Калкан, хорово дирижиране при Елена Пушкова и музикална теория при Мария Новотна.
Между 2000-2004 г. дирижира Başkent Chamber Orchestra в Анкара, а през 2005 и 2006 г. е диригент на Селчукския камерен оркестър на университета Селчук.
В момента работи в катедрата по композиция и оркестрово дирижиране в Университета за изящни изкуства Мимар Синан и дава уроци по солфеж, хармония, инструментознание, хор и оркестър. Концертира с Академичния оркестър на Музикална академия „проф. Панчо Владигеров“ и с Академичния оркестър на консерваторията в Мерсин. От 2008 г. той реализира много концерти като диригент на оркестъра на Държавната консерватория на Университета за изящни изкуства Мимар Синан.
Серджан Бюйюкедес е роден през 1989 г. в Истанбул. Започва музикалното си образование като студент по кларинет през 2000 г. в Държавната консерватория на Истанбулския университет за изящни изкуства Мимар Синан. Там той учи кларинет при Ебру Мине Сонакън. През 2003 г. става студент по композиция в същия университет при Мехмет Немутлу. След като завършва бакалавърска степен продължава обучението си като магистър и получава напътствия от Хасан Учарсу. Получава магистърска степен по композиция през 2013 г., а през 2021 г. започва втората си магистърска степен като студент по кларинет, отново при Сонакън.
Като кларинетист той участва в различни оркестри като Истанбулския филхармоничен оркестър на Борусан, Държавния симфоничен оркестър на провинция Бурса, Истанбулския хор на кларинетите и Турския младежки симфоничен оркестър.
От 2010 г. преподава кларинет, солфеж, оркестър, хор, хармония, инструментознание в Университета за изящни изкуства Мимар Синан и други институции.
Пиесите на Буюкедес са изпълнявани на различни сцени из цяла Турция. Дипломното му произведение Üç Si bemol Klarnet için Konçerto (Концерт за три кларинета в си бемол) е изпълнено с неговите състуденти Оя Карабей, Чагдаш Енгин и Истанбулския държавен симфоничен оркестър. Неговите многобройни аранжименти на народни песни са изпълнени от видни ансамбли като Истанбулския флейтов ансамбъл и Истанбулския хор на кларинетите.
Той е съавтор на A Saygunian Approach to the Study of Harmony, а неговите произведения за обучение на слуха са публикувани в Tonal Sight-Singing I на Madanoglu.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияПланови прекъсвания на електроенергията
Следваща статияПравят фотоволтаична централа на покрива на Дома за стари хора в Шумен

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here