„Последният път, когато бях тук, беше през 2006-та. Всяко идване е свързано с много мили спомени за мене. Когато се връщам в Шумен, непременно минавам по „Цар Освободител“, по „Казанджийската“. Стоя дълго пред родната ми къща на ул. „Илия Р. Блъсков“ №14 и се опитвам да си представя как живее тя днес. Не познавам новите собственици. Искам да надниква в двора. Да видя каменните плочи, където играехме със сестра ми и със съседските деца, но не успявам,“ разказва Рене Раденкова.
Днес тя е на 75 години, а е напуснала Шумен преди около 50. Първо, за да учи в Техническия университет в София, тогава ВМИ „Ленин“. После, защото се омъжила и заминала да живее в Перник. А след време се наложило и да продаде родната си къща, построена от дядо й – книжаря Вълчо Иванов Даскалов.
Не видяла разрушаването на площада пред хотел „Мадара“, събарянето на аптеката, на магазинчето за домашни потреби, на съседните къщи. Огромният изкоп глътнал и по-голямата част от техния двор.
Преди няколко дни Рене беше в Шумен заедно със сина си, писателят Иван Раденков, който гостува на шуменски деца. Можем да си представим какво преживява човек, когато се връща към местата на своето детство, към спомените за своите ученически години, за приятелите и роднините.
„Израснала съм в тази част на града. Улицата, на която живеехме, беше стръмна и павирана. Входът на къщата беше от западната страна. Около нас имаше красиви сгради, строени в началото на 20-ти век, с изящна архитектура, пълни с живот. Наблизо живееше семейството на Димитър и Анна Тюлеви. Той беше много начетен човек, богослов, музикален деец, диригент, композитор, а съпругата му – учителка по математика. Потомка на този род е Роксана Богданова, професор по пиано в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. По-нагоре беше домът на пианистката Надя Дудекова и нейния син Васил Дудеков, известен преводач от английски език. Нашата къща беше в долния край. Северната й част гледаше към „Цар Освободител“. От прозорците чувахме тракането на файтоните и конете. Имахме красива желязна ограда, по която пълзеше огромен трендафил, от който майка ми правеше сладко. Дворът беше на юг, на две нива. Долното беше покрито с каменни плочи. Имаше и лозница, под нея играехме със съседските деца, правехме си театър. На горното ниво бяха овощни дръвчета,“ спомня си Рене.
Става й мъчно, защото от него нищо не е останало. Сега там са основите на едната от недовършените бетонни сгради. Чуди се как се живее на място, обрасло като в джунгла, превърнато в обществена тоалетна, обиталище на кучета и котки. Не може да повярва, че за вече 40 години нищо не се е променило.
„Не зная какво точно са си представяли за центъра на Шумен авторите на проекта. Сигурно са имали добри намерения, но от някогашните им идеи за преустройство са останали само тези недовършени бетони, заключен подлез и тунел, който е неизползваем и не води за никъде. Точно до нашата къща старата улица свършва и започва онази дупка, която наистина изглежда апокалиптично, като след бомбардировка. Боли ме, но си представям и как се чувстват хората, които живеят тук,“ не скрива огорчението си Рене.
Решила да покаже на малкия си внук Явор „Казанджийската“, където някога са живели техни близки – семейството на археоложката Вера Антонова, която шуменци свързват с проучванията на Шуменската крепост и развитието на музейното дело в града. Разказва, че и днес често се срещат с нейния син Антон (Антон Антонов – проф., доктор на физическите науки към Институт за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН) и с внуците на Вера. Спомнят си за годините в Шумен. Споделя, че всеки път разговорите им завършват с разочарованието, че не се намери решение за тази язва в центъра на града.
С тъга признава, че и на любимата й някога улица на занаятите – сега „Хр. Ботев“ нищо от нейните детски и младежки спомени не е оцеляло.
Още по темата:
Редакционен коментар: Ремонтират центъра на Шумен
Арх. Димитър Кръстев: Не сградите, а нашето безразличие е срамно
Арх. Анета Василева: Недовършеният център на Шумен би предизвикал сериозен международен интерес
Роза Енчева
24shumen.com