дом Спорт „Шумен“ загуби гостуването си в Пловдив с 8 точки

„Шумен“ загуби гостуването си в Пловдив с 8 точки

0

„Шумен“ не успя да се поздрави с победата в гостуването си на „Академик“ Пловдив в мач от 15 кръг на Sesame Национална баскетболна лига (НБЛ). Шуменци бяха близо до съперника през целия мач, но пловдивчани успяха да затворят мача с 84:76 и да стартират 2024 година с победа. Това е 4-та победа за пловдивския тим. Със същия актив е и „Шумен“, но сме позиция преди „Академик“, поради по-добрата точкова разлика във временното класиране, съобщиха от пресслужбата на шуменския баскетболен клуб.
Срещата започна повече от добре за „Шумен“. Нашият тим дръпна със 7:0 в първата минута на двубоя. Разбира се, домакините реагираха и бързо се върнаха в мача след добри изяви на Филип Хенри. Нападението на „Академик“ започна да работи на пълни обороти в средата на частта. Почти всички играчи на пловдивчани бележеха в тези минути. Шуменци пък заредиха пропуски и до края на първата четвърт домакините си осигуриха преднина от 11 точки – 27:16.
Втората четвърт започна с тройка на Мартин Маринов, но „Шумен“ приключи с пропуските. Основни действащи лица в тази четвърт за нашия тим в нападение бяха Брайън Камерън, Дейвид Ролинс и Уилфред Ликей. Домакините пък разчитаха основно на Ренел Къмингс и Джерълд Лидел. „Шумен“ обаче играеше добре и в защита и разликата бе свалена до 7 точки 21 секунди преди края на първото полувреме. За съжаление, частта завърши точно така, както започна – с тройка на Мартин Маринов само 1 секунда преди сирената и „Академик“ се оттегли на почивка с 10 точки аванс – 43:33.
Второто полувреме „Шумен“ започна вдъхновено след като се видя, че „Академик“ не е толкова неопазим в нападение. Нашият тим започна и да вкарва по-често. Отново водещите единици в атаката ни бяха Камерън и Ликей, като в тази четвърт се разигра и Ивайло Тонев, който освен с познатото оръжие – стрелба от тройката донесе и няколко добри пробива, които завършваха или с асистенция или с точки. Шумен спечели третата четвърт с 28:20 и се доближи до само 2 точки от противника преди последните 10 минути – 63:61.
В четвъртата част „Академик“ разчиташе основно на тройките на своите американци – Къмингс и Лидел, както и на пробивите на Томислав Минков. Шуменци отговаряха в нападение чрез Тонев, Ликей и Ролинс, но в защита не успявахме да спрем домакините и те поддържаха аванс от 3-6 точки през почти цялата четвърт. Тройка на Тонев намали преднината на пловдивчани до 5 точки, но в оставащите 2 минути до края Шумен не успя да спре атаките на гостите, които затвориха мача с 84:76.
В 16-ия кръг „Шумен“ ще посрещне в „Арена Шумен“ отборът на „Миньор“ Перник. Срещата ще се играе на 13 януари от 18.00 ч.