дом Спорт „Шумен 61“ спечели хандбалното дерби на Североизтока

„Шумен 61“ спечели хандбалното дерби на Североизтока

0

„Шумен 61“ победи „Спартак“ (Варна) с 25:19 (14:10) в хандбалното дерби от 4-ия кръг в елита при мъжете. Двубоят се игра в зала „Арена Шумен“. Това ъсобщиха от пресслубата на Хандбалния клуб „Шумен 61“.
Така шампионите продължават с пълен актив от 6 точки в играните три мача. Докато „Спартак“ записа втора загуба в тазгодишното първенство. Любопитен момент бе, че отборът на гостите бе воден отново от емблематичния треньор Пенко Златев, който се бе оттеглил след достоен бенефис.
„Спартак“ започна по-мобилизирано мача и до 20-ата минута домакините бяха догонващи в резултата, дотогава имаше и 6 изравнявания. В тия минути за шампионите точни бяха Бранимир Балчев, който се разписа и три пъти от 7-метров наказателен удар, а попадения забиха още Димитър Грозев и Александър Димитров и Димитър Пламенов. След 20-ата мин. домакините дръпнаха в резултата и докрая не допуснаха изненади. За доброто представяне на „Спартак“ до този повратен момент голяма е заслугата и на вратаря на гостите Емилиян Стефанов, който буквално бе заключил вратата си.
За обрата обаче допринесе легендарният страж Иван Иванов-Змея. Той влезе на смяна, направи шест показни спасявания и отрази и дузпа. Това допълнително надъха домакините и след почивката те методично започнаха да увеличават аванса си. Шампионите заздравиха много защитата и заиграхамного по-освободено и комбинативнов нападение. Красиви контри след откраднати топки, завършващи с ефектни стрелби, реализира свръхзвуковият Димитър Грозев.
След почивката на вратата се развихри Ивайло Костов, който завърши мача с общо 18 спасявания. Един от най-атрактивните голове в мача записа крилото Александър Димитров, който зрелищно прехвърли вратаря на „Спартак“.
Към края на мача треньорът на шуменци Никола Карастоянов пусна в игра всички от резервната скамейка, включително и юношите, което пък даде шанс на гостите малко да постопят пасива си.
Най-резултатен за шампионите бе Бранимир Балчев – 10 гола. За отбора на „Спартак“ по 4 гола отбелязаха Йордан Попов и Здравко Славов.
Никола Карастоянов, старши треньор на „Шумен 61“:
Този мач не беше от най-добрите ни. Не влязохме с достатъчно мотивация. През първото полувреме „Спартак“ показа прилична игра. Ние изобщо не бяхме готови за старта на двубоя. Затова закономерно до средата на първото полувреме резултатът вървеше гол за гол. Стрелбите ни от 6-ия метър бяха много разконцентрирани.
Тези от младите играчи, които взеха участие, не се представиха много добре. Ще им обясня, че трябва да си заслужат мястото!
Като изключим няколко добри прояви в защита и страхотното включване на Змея, и на Костов през второто полувреме, не съм доволен от мача. Ще използваме всеки следващ мач, за да усъвършенстваме пробойните.

Пенко Златев, старши треньор на „Спартак“ (Варна):

Стана хубав мач. Много съм доволен! Прекрасна зала, прекрасни условия. Нашият отбор игра добре, според възможностите си.
Докато изпълнявахме това, което си говорихме и имаше тактическа дисциплина, всичко беше наред.
Имаше един момент, в който съперникът ни поведе с 3 – 4 гола и там се видя как отборът се скова. Това, което имахме като заучени положения, изчезна.
Допускаме много технически брак и прибързани стрелби
Нашата цел е не само да влезем във финалната четворка, а и да се доближим до играта на водещите отбори в първенството „Шумен“ и „Локо“ (Горна Оряховица), за да имаме шанс да ги победим.