дом Спорт “Шумен 61“ поведе в хандбалния суперфинал за титлата

“Шумен 61“ поведе в хандбалния суперфинал за титлата

0
Снимка: ХК "Шумен 61"/Архив

Хандбалистите на „Шумен 61“ поведоха в суперфинала за титлата при мъжете. В първия мач от серията шампионите спечелиха ценна победа като гости на „Локомотив“ (Горна Оряховица“) с 28:23 (12:12). Това съобщиха от ръководството на шуменския тим.
Двубоят бе в Двореца на културата и спорта във Велико Търново. Серията е до 2 победи от 3 мача, а вторият сблъсък е на 13 май, в петък от 19.00 ч в „Арена Шумен“.
Двата тима предложиха здрав, мъжки, но спортсменски двубой, с интригуващи догонвания и изравнявания на резултата, с ефектни комбинации, зрелищни стрелби и красиви спасявания. Категорично може да се каже, че успехът на гостите е напълно заслужен на фона на показаното. И ако до почивката домакините успяваха да поддържат интригата и да държат на нокти съперника, през втората част се видя, че по-класният и по-можещият тим е „Шумен 61“.
Началото бе за шампионите, които дръпнаха с 2:0 след хубава постепенна атака и скоростна контра и имаха аванс в резултата до първото изравняване при 5:5. Дотогава Миро Симеонов отново бе безпогрешен от линията на 7 метра, а Грозев вкара на скорост. Тимът от Горна Оряховица успя да поведе в резултата само два пъти до почивката – при 6:5 и 7:6, а до сирената за първото полувреме на светлинното табло бяха фиксирани 9 равенства.
Любопитното бе – а то се потвърди и след почивкта, че този път в състава на гостите почти всички играчи се разписаха. За тези 12 попадения допринесоха стрелбите на Александър Димитров, Енгинджан Сали, Теодор Димитров, Димитър Пламенов, Димитър Грозев, Димитър Петков, Бранимир Балчев, Миро Симеонов, който реализира и втори път от 7-те метра. Домакините успяваха да поддържат равенството в резултата най-вече чрез Георги Стоянов, но още преди почивката се видя, че един от силните козове на шуменци е играта в защита. Ако не бяха няколкото пропуска от т.нар. чисти позиции, и то най-вече заради прибързани действия, шампионите можеха да се оттеглят след първите 30 минути с 3 – 4 гола аванс.
Това, което не се случи през първото полувреме обаче, се разигра през второто. Домакините издържаха до 18:18, след което „Шумен“ наложи тотален игрови превес и взе заслужена категорична победа. Две светкавични контри на бързака Димитър Грозев изведоха гостите с 2 гола напред – 20:18.
От този момент до края на мача вратата на шампионите се превърна в непревземаема крепост. Желязна игра в защита – в рамките на позволеното, перфектен Ивайло Костов на вратата. Каквито и комбинации да пробваше тимът от Горна Оряховица, те бяха спирани или от гъвкавата защита, или от стража Костов. При сгрешени топки на „Локо“ в нападение или спасени от вратаря следваха бързи контри и красиви попадения, което доведе постепенно до сериозен аванс от 4 – 5 гола и на практика предреши изхода на двубоя.
Тук е мястото да отбележим, че вратарят Ивайло Костов направи 16 спасявания в двубоя – по 8 през първата и втората част. Грозев пак реализра светкавични контри, разписаха се още капитанът Йордан Михайлов, Митко Пламенов, Бранимир Балчев, а последното попадение за 28:23 заби Ефтимов.
Съставът на „Шумен 61“: Костов, Николов, Петков – 1, Добрев – 1, Симеонов – 2, Сали – 2, Т. Димитров – 4, Ал. Димитров – 1, Ангелов, Ефтимов – 3, Савов, Грозев – 6, Пламенов – 2, Балчев – 3, Михайлов – 3, Атанасов.