дом Спорт „Шумен 61“ спечели хандбалното дерби в елита

„Шумен 61“ спечели хандбалното дерби в елита

0
Снимка: ХК "Шумен 61"

Хегемонът в българския хандбал „Шумен 61“ победи „Локомотив“ (Горна Оряховица) с 29:24 (13:9) в дербито от 14-ия кръг на мъжката елитна група. Шампионите посветиха победата на клубния президент Светлозар Начев, който празнува рожден ден в деня на мача.
Срещата пред екзалтирана публика в „Арена Шумен“ бе с изключителен заряд, тъй като домакините водеха с точка напред в класирането пред „Локо“, но пък съперникът бе с мач по-малко.
След този важен сблъсък „Шумен 61“ е едноличен лидер с 3 т. повече.
Чест прави и на двата отбора, че играха коректно, в духа на феърплея и това направи срещата още по-интересна.
Гостите откриха резултата, но само след секунди крилото Александър Димитров прехвърли технично вратаря и възстанови равенството за 1:1. Тансер Юсню вкара за 2:1 след бърза контра, а след второто равенство отново той изведе домакините напред за 3:2. От резултата 3:3 до края на двубоя шампионите не допуснаха друго изравняване. В хода на сблъсъка се видя, че домакините са по-добрият отбор, играят по-класен и тактически правилен хандбал. Подопечните на треньорския тандем Никола Карастоянов – Костадин Семерджиев заложиха на традиционната си здрава игра в защита – раздвижена и агресивна, но в рамките на позволеното. Гостите допускаха повече брак в нападение, а шуменци се възползваха от всяка възможност за скоростна контра и гол.
В изграждането на постепенното нападение шампионите също бяха по-добри. На вратата Емилиян Стефанов записа в мача общо 13 спасявания, някои от които във възлови моменти и които дадоха началото на хубави разширени контраатаки. Публиката аплодира възторжено ювелирни атаки на Йордан Михайлов, Бранимир Балчев, Тансер Юсню и Митко Грозев. Свръхзвуковото крило на шампионите бе неудържимо и с изключително хладнокръвие заби последните 3 гола за домакините преди почивката. От линията на 7 метра безпогрешен бе Миро Симеонов – Морския.
През втората част домакините отново доминираха в играта и в резултата. След мълниеносни атаки и попадения на Юсню, Грозев и Балчев в средата на втората част вече бе ясно, че „Шумен“ ще спечели този мач – резултатът бе 20:14. До края на полувремето ефектни попадения нанизаха още Михайлов, Теодор Добрев, Негованов и завърналият се след дълго отсъствие Стефан Евтимов.
За пореден път домакините от ХК „Шумен“ зарадваха своите верни привърженици с атрактивни сувенири с логото на клуба.
Треньорът на шампионите Никола Карастоянов изрази задоволството си от победата и сподели, че шуменци са изпълнили перфектно тактическите указания на треньорския щаб.
„Допуснахме голове, които по-скоро бяха плод на късмет. Можехме да вземем още по-изразителна победа. Единственото, от което не съм доволен, е скоростта на играта в нападение – играхме доста бавно, а това не е нашият стил. Отдавам го на заряда на мача. Има неща, които бихме могли да надградим. В следващия мач срещу „Локо“ трябва да бъдем още по-концентрирани и бързи „, коментира Карастоянов.
„Шумен 61“ – Ем. Стефанов, В. Негованов – 2, Ал. Димитров – 1, Т. Юсню – 6, Д. Грозев – 6, Бр. Балчев – 7, Й. Михайлов – 2 (Н. Николов, Т. Добрев – 1, К. Мехмедов, Сали, Т. Димитров, М. Симеонов – 3, Евтимов – 1)