дом Спорт Седма титла и златен дубъл за хандбалния „Шумен 61“

Седма титла и златен дубъл за хандбалния „Шумен 61“

0
Снимка: Българска федерация по хандбал

Мъжкият хандбален отбор на „Шумен 61“ спечели седма шампионска титла. Във втория мач от суперфиналния сблъсък играчите на треньорския тандем Никола Карастоянов – Костадин Семерджиев победиха във Велико Търново убедително „Локомотив“ (Горна Оряховица) с 29:21 (17:9) и триумфираха в плейофа с 2:0 победи. Преди седмица шуменци спечелиха сблъсъка и в „Арена Шумен“ с 26:20. Това е трета поредна титла за шампионите след 2021 и 2022 г., към която се прибавя и златен дубъл. Този сезон „Шумен 61“ спечели и Купата на България. Това съобщиха от пресцентъра на шампионите.
След първата си победа като домакини шуменци изиграха в Старата столица безупречен мач, като демонстрираха най-доброто от съвременния български хандбал и от първата до последната минута не оставиха никакво съмнение, че са най-добрият отбор в България. Още до почивката се видя, че гостите са класа отгоре и нямат никакво намерение да стигат до трети мач. Теодор Добрев заби първия гол в мач още при първата атака, после вратарят Костов отрази удар на домакините и свръхзвуковият Грозев реализира светкавичната контра за 2:0.
В тези първи 30 минути от срещата жълто-черните бяха безапелационни във всички фази от играта. Защитата бе отново в познатия агресивен и гъвкав стил – всичко в рамките на позволеното. Вървеше постепенната атака, видяхме отново и най-силното оръжие на гостите – бързата контратака. С реализаторски умения блеснаха най-вече Бранимир Балчев и Димитър Грозев, които се надпреварваха кой да вкарва повече с изобретателност и завидна техническа грамотност. „Шумен 61“ водеше непрекъснато в резултата, като авансът бе сериозен – 6, 7, 8 гола. В същото време домакините трудно осъществяваха постепенното нападение, не успяха за 30 минути да реализират нито една бърза контраатака. А когато стигаха до вратата и успяваха със завършващ удар, там бе последната преграда – непоклатимият и в този мач Ивайло Костов, който завърши с 15 спасявания! До почивката се разписаха майсторски още Тансер Юсню, Кирил Савов и Димитър Пламенов, а Мирослав Симеонов завърши с 2 реализирани дузпи, последната за резултата на полувремето – 17:9.
През втората част надмощието на „Шумен 61“ отново бе смазващо, а играчите на „Локомотив“ така и не успяха да намерят своя стил на игра – отстъпваха осезаемо и в атака, и в защита. Дори в минутите, когато гостите бяха с човек по-малко заради наказания, „Локо“ не успяваше да стопи аванса, напротив, шампионите бележеха, за да стане разликата дори 10 гола – 18:28!
След почивката Грозев и Балчев продължиха да оплитат кълбото в мрежата на домакините, разписаха се още Йордан Михайлов, Юсню и Теодор Димитров. В последните минути треньорският щаб на шампионите извъртя и цялата резервна скамейка.
„Шумен 61“ бе в състав: Ивайло Костов, Теодор Добрев – 2, Кирил Савов – 1, Димитър Грозев – 6, Бранимир Балчев – 9, Йордан Михайлов – 1, Димитър Пламенов – 4 / Хасан Хасанов, Николай Николов, Вилиан Негованов, Мирослав Симеонов – 2, Егинджан Сали, Тансер Юсню – 2, Александър Димитров, Виктор Каников, Теодор Димитров – 2/
През сезона за шампионите играха още Иван Иванов – Змея, Стефан Ефтимов, Кадир Мехмедов, които също имат принос за титлата.
Шампионите получиха трофея и златните медали от президента на клуба Светлозар Начев.