дом Общество С венци и цветя почетоха паметта на Коджа Юсуф в село Черна...

С венци и цветя почетоха паметта на Коджа Юсуф в село Черна (обновена)

0
ДЯЛ
Снимка: Салим Салих

Паметта на бореца Коджа Юсуф бе почетена днес в хитринското село Черна. В първата неделя на септември ежегодно тук се провеждат традиционните мазни борби с участието на състезатели от България, Турция, Северна Македония и други съседните страни.

Снимка: Салим Салих

Тази година обаче заради пандемията с коронавируса, организаторите отмениха борбите и на скромна церемония поднесоха венци и цветя на прославения борец Коджа Юсуф.

Снимка: Салим Салих

На събитието пред къщата музей в Черна присъстваха кметът на община Хитрино Нуридин Исмаил, представители на Общинската администрация, членове на Сдружение „Коджа Юсуф“ от турските градове Адана, Маниса и Осман гаази.

Кой е легендарният Коджа Юсуф?

Състезателното му име: Коркунч тюрк! (Страховитият турчин)
Ръст: 1, 88.
Тегло: 144 кг.
Дата на раждане: 1857 г. в село Черна, Шуменско
Дата на смъртта: 4 юли 1898 в Атлантическия океан.
Подготовка: Взема уроци по борба от Дурсун пехливан от Шумен; Кел Исмаил пехливан от Насухчулар и Помак Осман.
Смята се за пръв турски борец, излязъл и се борил на тепих. През 1885 г. той е отличен като главен борец в борбите при Къркпънар. От 1894 г. се е състезавал с най-силните и прославени борци на Европа и САЩ. Умира при корабокрушение на връщане от турне в САЩ.
Името му
Коджа Юсуф е легендарно име в свободната борба. Поради едрото си телосложение, умението да се бори и спортменското му поведение, съвременниците му присвоили прозвището Коджа Юсуф. По-рано го знаели като Юсуф от Каралар заради родното му село Каралар (Черна). По-късно станал известен като Юсуф от Шумен, а от 1896 г., когато Ерикли Мехмед го нарекли „Кючюк Юсуф“, него пък да го назовават „Коджа – големия Юсуф“.
По света бил познат с името „Террибле турк“ (Страхотния турчин). След него това прозвище са получавали и други турски борци.
През 1900 г. в една своя статия Риза Тевфик го определя като Коджа Юсуф. По-късно той се прославил с това прозвище.
Животът му
Коджа Юсуф е от с. Каралар, дн. Черна (Шуменско). Макар че не е известна точната дата на рождението му, според щведския историк по борба – Уилиам Бастер – той е роден през 1857 г. Баща му се казвал Исмаил. Той и дядо му са били първите му учители по борба. Детските му години преминали в несгоди.
Бил обучен от известните за времето си борци като Дурсун пехливан от Шумен, Кел Исмаил пехливан от Насухчулар (дн. Духовец) и Помак Осман. В продължение на 26 години той държал първенствата в борбите при Къркпънар. През 1885 г. завършил наравно с Кел Аличо, главния борец на султан Абдюлазиз и отнел званието му. На два пъти той надвивал и побеждавал Адалъ Халил, чирак на Кел Аличо и защитавал в продължение на 18 години званието „баш пехливан“ на Къркпънар. Явявал се много пъти на борби по време на управлението на султан Абдюлазиз, Мурад V, султан Абдулхамид II. Борците като Кара Ахмед, Катранджъ Мехмед, Казандерели Мемиш, Филиз Нуруллах, Куртдерели Мехмед и Хергеледжи Ибрахим са признавали, че е много по-добър от тях.
Загубата му от Чолак Мюмюн
Твърди се, че единственият борец, който победил Коджа Юсуф е бил Чолак Мюмюн пехливан от Кавала. На едно състезание през 1894 г., където съдия бил Кел Аличо, Чолак Мюмюн надвил Коджа Юсуф. След като съдията Аличо признал победата, тя станала единственото му поражение. След тази среща Чолак Мюмюн бил осакатен и по-късно спрял да се състезава.
Годините му във Франция
Запознанството му с френския борец Йозеф Дублиер и предложението, което получил да се бори във Франция, променили живота му. Според онова, което пише в книгата „Кралете на борбата“ (1910, Париж) на Едмонд Дезбон през 1894 г. Дублиер бил победен от своя съперник Сабе. Тогава той тръгнал да търси борец, който да го надвие и пристигнал в Турция. На връщане взел със себе си Филибели Кара Осман, Филиз Нуруллах и Юсуф Исмаил и ги завел във Франция. Отначало Юсуф не искал да пътува, но поради обяснението да се докаже, че мюсюлманите са силни със своеобразния си джихад, през 1897 г. той заминал за Париж и научил правилата на борбата върху тепих. Първата му среща била със Сабе и го победил. Във Франция Коджа Юсуф останал три години (1894—1897), през които години се срещнал и победил известните Олсен, Поис и Фурние. След като победил и такива борци като Гамбие, Раул и гърка Антоние Пиери и англичанина Том Канон вече нямал съперници в Европа. Една среща, проведена на цирковата арена с турския борец Хергеледжи Махмуд пехливан (Ибрахим Махмуд) и прекъсната след намесата на полицията, се прославила като най-жестоката на всички времена.
На турне в САЩ
След като Коджа Юсуф се прочул в Европа, организатори от САЩ го поканили там. В Америка заминал с Антонио Пиери и Дублие. Негов мениджър станал Уилям Вради. В 33-те проведени срещи, победил изтъкнати спортисти като Джордж Ботнер, Еван Люис, Дан Маклеод, Том Дженкинс. След като победил два пъти – едно след друго в Чикаго световния шампион по борба – Еван Люис, решил да се върне в родината си. Заради постигнатите победи и поради огромното си телосложение, в САЩ го нарекли Террибле турк (Страхотния турчин).
Срещите му с Ернст Роебер
Юсуф Исмаил, който преди заминаването си в САЩ не бил побеждаван, на срещата на 26 март 1898 г. с Ърнест Роебер бивл дисквалифициран. На Медисън Скуеър гардън той изхвърлил съперника си извън тепиха. Тогава зрителите помислили, че Роебер е починал, се разбунтували, опитали се да линчуват Юсуф. Тази среща била описана от спорт-ния писател Валтер Кемп в романа му, издаден през 1907 г.
Двамата съперници отново се срещнали на 30 септември в Метрополитен опера. След първите сблъсъци помежду им, менъджирите излезли на тепиха и се намесили в двубоя. Тогава всичко излязло от контрол и срещата била отложена, след което в Метрополитен опера повече не се състояли борби.
Смъртта му
На 21 май 1898 г. на път за Турция Коджа Юсуф се качил на френския трансатлантически кораб „Ла Бургуня“. На 4 юли сутринта на 60 мили от остров Сабле, намиращ се на североизток от Ню Йорк, се сблъскал с шлепа „Кромартише“, плаващ под английски флаг, при което пътниците и целият екипаж били удавени.
Коджа Юсуф се опитал заедно с другите да се прехвърли в лодките. Но те под страх да не би от тежестта на едрото му тяло да потънат, го биели през ръцете с лопати и брадви. След корабокрушението американските списания поместили материали, според които причина за смъртта му станал коланът, пълен със злато, с който бил препасан. Според друга легенда в последния момент, преди да се прехвърли в лодката, той видял някакво момче, притиснато от железа и отишъл да го спаси, но сам останал под тях и починал. Все пак истинската причина за смъртта му е неизвестна.
Децата му
Коджа Юсуф имал двама синове на име Мехмед и Хюсеин от съпругата си Рефие.
След смъртта му
През 2001 г. са отпечатани серии банкноти под наслов «Турците на хилядолетието», сред които има и с неговия лик. Името му носи 40-тонен плаващ кран в корабостроителницата в Халич.
Неговият живот е описан в книгата на писателя Халил Делидже (2005 г.).
През 2008 г. е изготвен проект, по който ще се снима документален филм за живота му.
За гроба му
Смята се, че тялото на Коджа Юсуф е потънало в Атлантическия океан. Поетът Сунай Акън обаче в своята книга „Първо децата и жените“ в раздела „Борецът, победен от океана“ твърди, че има гроб в Азорските острови. След корабокрушението, 20 тела достигат до близките острови. Авторът твърди, че едрото и по-различно тяло на една от жертвите е на Коджа Юсуф, погребано в двора на храма.

Салим Салих
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияТърсят 17 образователни медиатори в Шуменска област
Следваща статияФестивалът „Шумла” – три дни българска фолклорна магия

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here