5 години „лишаване от свобода” наложи Апелативен съд-Варна на подсъдим, причинил катастрофа с 2-ма загинали и 7 ранени, съобщиха от съдебната инстанция. Изменяйки присъдата на Окръжния съд в Разград, въззивната инстанция прие, че Пламен С. е причинил смъртта на жертвите и телесните повреди на пострадалите, тъй като е превишил скоростта, ограничена с пътен знак. Мъжът е оправдан по обвиненията за неспазване на скоростта на движение, предвидена за съответната категория ППС и за несъобразяване с пътните условия.
На 8 септември 2018 г. Пламен С. управлявал товарен автомобил с полуремарке по пътя Попово-Разград. Трафикът се осъществявал в по една лента в двете посоки. Поставен бил ограничителен знак за максимално допустима скорост 60 км/ч. Пред автомобила на Пламен се движел джип. който подсъдимият изгубил от поглед при навлизане в завой. След завоя джипът спрял, за да осигури завиване на колата пред него. Щом го видял, подсъдимият задействал спирачната система, преценявайки, че няма нужното разстояние да спре, той се изнесъл в насрещната лента, за да го заобиколи. Насреща обаче идвал товарен автомобил, преобразуван в автобус, който превозвал 17 пенсионери от Силистренско, отиващи на фолклорен събор. Последвал удар, при който автобусът паднал в река под ската. Двама от пътниците починали, а седем получили средни телесни повреди.
По делото е установено, че подсъдимият е шофирал композицията с 83.3 км/ч. Според въззивния съдебен състав, във въпросния участък все още е било в сила изискването за максимална скорост 60 км/ч. Допълнителна експертиза е изяснила, че шофьорът е можел да спре безопасно зад джипа, без да е нужно да го заобикаля, ако се е движил по-бавно, т.е. ако е спазил ограничението от 60 км/ч, произшествието не би настъпило. От друга страна автобусът не е имал техническа възможност да избере друга траектория, за да могат двете превозни средства да се разминат. От допълнителна автотехническа експертиза пред Апелативния стана ясно, че скоростта на автобуса е била 76.2 км/ч. Следователно и този водач е допуснал нарушение, тъй като и в неговото направление скоростта е била ограничена. Това нарушение обаче не е в пряка причинна връзка с последвалия резултат и съпричиняване не може да се приеме.
Въззивната инстанция стигна до извод, че единствено движението с неразрешена скорост от страна на Пламен С. е довело до произшествието, което наложи изменение на присъдата. Като смекчаващо отговорността обстоятелство е отчетена оказаната помощ на пострадалите. Апелативният съд прие за справедливо и съответно на извършеното наказанието „лишаване от свобода” за срок от 5 години. За същия срок подсъдимият ще бъде лишен и от право да управлява моторно превозно средство.
Решението на настоящата инстанция може да се обжалва пред ВКС.
24shumen.com