Две преводачки от Шумен са участвали в престъпната схема с визи, заради което те, началникът на отдел „Миграция“ към областната дирекция на МВР в Разград и още четирима са задържани вчера.
По думите на окръжния прокурор Тихомир Тодоров в схемата са участвали служителка в българското консулство в Истанбул, която е била с двойно гражданство, двама застрахователи, адвокат и две преводачки от Шумен.
Братът на единия от застрахователите се издирва.
„Имаше съвместна разработка на ДАНС и „Вътрешна сигурност“, в резултат на която се събраха данни, че поне от 1 година полицейският служител Павел Маринов е участник в корупционна схема. В понеделник са били задържани седем души, а не пет, както беше първоначално съобщено – сред тях има преводачи и застрахователи.
В рамките на разследването епизодично се появяват и адвокати“, това заяви на брифинг окръжният прокурор на Разград Тихомир Тодоров, цитиран от агенция Блиц.
„Схемата е следната – турски граждани, които не могат да се добият с визи категория D или българско гражданство, са се свързвали с жена с двойно гражданство, която намирала истински адреси на територията на Разград и Шумен. Правила е предварителни разговори на собствениците на адреси, след което ги е представяла пред шефа на отдел „Миграция“ като кандидати за желаещи за визи категория D.
Полицейският шеф обаче не е правил ревизия дали отговарят на условията и дали има такава уседналост и дали не е фиктивна“, обясни още прокурорът.
По думите му с това задържаният началник не си е давал сметка дали не открехва завесата да влизат всякакви криминални лица на територията на Европейския съюз (ЕС), дори и терористи, след като с тази виза имат право на свободно движение в рамките на 90 дни.
Задържаният полицай е получавал финансови облаги – по 2-3 хиляди евро, тогава когато е имало много желаещи, но е получавал и по 200-300 евро на човек. Поне 100 човека са се възползвали в схемата, която действа от най-малко година назад.
24shumen.com