дом Спорт Престижна победа на баскетболния „Шумен”

Престижна победа на баскетболния „Шумен”

0

„Шумен” записа първа победа в Националната баскетболна лига (НБЛ) този сезон. Това съобщиха от баскетболния клуб. Изненадващо за голяма част от баскетболните фенове, но не и за най-върлите шуменски поддръжници, тимът победи „Рилски спортист” като гост в „Арена Самоков” с 86:75 т. в мач от 3-я кръг. „Шумен” вече е с 1 победа и 2 загуби. „Рилецо” е със същия актив и двата тима разделят 7-то място с новака „Миньор 2015”, който също записа първия си успех днес срещу ЦСКА.
Срещата започна равностойно със слаба игра в нападение и за двата тима. За пет минути отборите си вкараха едва по 7 точки. Шумен обаче превключи на друга скорост в нападение воден от Вилфред Ликей и Брайън Камерън. Двамата буквално наказваха всяка грешка на домакините от Самоков и „Шумен” започна да трупа преднина. Ивайло Тонев и Дейвид Ролинс също играеха на ниво и до края на първата четвърт авансът на гостите вече беше 11 точки – 17:28.
„Рилски спортист” знае как да се измъква от подобни ситуации и през втората четвърт показа своите силни страни. Домакините затегнаха защитата и ограничиха лесните стрелби на гостите. Джоузев Лоусън и Чавдар Костов поведоха самоковци в нападение, но „Шумен” задържа преднина от 9 т. до средата на втория период благодарение на Ликей, Тонев и Камерън. В края на първото полувреме „Рилецо” вдигна оборотите и бързо настигна „Шумен”, който преди почивката водеше с едва 2 точки – 43:45.
След паузата мачът продължи с размяна на кошове. Точки на Тонев от дистанция гарантираха, че „Шумен” ще продължи да води в резултата въпреки усилията на Алекс Симеонов и Чавдар Костов. В средата на третата четвърт домакините все пак излязоха напред след кош на Крейт Оуен. „Шумен” нямаше намерение да предаде мача, а Ликей продължаваше да бъде най-ефективният баскетболист в нападение. Размяната на кошове продължи до края на частта, а „Шумен” все пак успя да влезе в последните 10 минути с 1 точка аванс – 62:63.
Четвъртата част също започна с размяна на кошове. Но „Шумен” показа, че няма никакво намерение да записва 3-та загуба в актива си след точни изстрели от тройката на Грудов и Тонев. Кош на Уилфред Ликей и тройка на Браъйн Камерън доведоха шуменския аванс до 10 т. при 4 минути до края на срещата. Това даде самочувствие на тима, докато домакините от „Рилски спортист” бяха видимо изнервени от развоя на срещата. Добрата шуменска защита караше самоковци да стрелят от трудни позиции. След размяна на кошове „Шумен” запази преднината си двуцифрена и затвори мача при 75:86 т.
В следващият 4-ти кръг „Шумен” ще е домакин в „Арена Шумен” на „Академик”-Пловдив. Мачът ще се играе на 27 октомври от 18.30 ч.

предишна статияРали шампионът Мирослав Ангелов е загиналият пилот по време на тренировка