дом Общество Предлагат проф. Кина Вачкова за отличието „Златна значка на Шумен“

Предлагат проф. Кина Вачкова за отличието „Златна значка на Шумен“

0
ДЯЛ
Снимка: Личен архив

Предлагат проф. Кина Вачкова за отличието „Златна значка на Шумен“. Номинацията е направена от НЧ „Добри Войников 1856“. Проф. Вачкова е предложена за отличието за цялостния й принос в областта на науката, просветата и културата, обществено значимата й дейност и във връзка с нейната 80-годишнина. Предложението ще бъде гласувано от общинските съветници на предстоящата на 30 март сесия.
Кина Вачкова е родена на 7 април 1943 година в Русе. През 1966 година завършва Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност „Българска филология“ с втора специалност „Руски език и литература“. От 1969 година е на работа в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ (първоначално Факултет-филиал на Софийския университет). През 1980 година защитава кандидатска дисертация, през 1996 година е избрана за доцент, а през 2008 – за професор. Чете лекции по История на новобългарския книжовен език, Теория на книжовните езици и Съвременен български език. Автор е на над 250 научни публикации (от тях 6 книги и учебни помагала), отпечатани в България и в чужбина. Била е ръководетел на Катедрата по български език, декан на Факултета по българска филология и зам.-ректор на ШУ. От 1999 година в продължение на 12 години е председател на Общото събрание на Шуменския университет, а от 2008 до 2010 година е директор на Центъра за връзки с обществеността и медиите на Шуменския университет.
Специализира в Санкт-Петербургския (1973 година) и в Дебреценския (1982 година) университет. В периода 1985-1989 е лектор по български език в Карловия университет – Прага, Чехия, а през ноември-декември 1989 година – в Измаилския педагогически институт – Украйна. От 1997 година е член на Комисията за славянски книжовни езици към Международния комитет на славистите, а в периода 2008 -2013 одина. е неин председател. Участва с доклади в десетки национални и международни научни форуми, между които и в Международни конгреси на славистите. Чела е лекции в университети в Чехия, Словакия, Турция, Румъния, Украйна, Унгария и др.
Проф. д-р Кина Вачкова е носител на Орден „Кирил и Методий” ІІІ степен, Медал по случай 1300-годишнината на Българската държава, Златна значка на Шуменския университет, “Наградата на Шумен” за принос в науката и висшето образование (2008 година), Сребърен медал на Философския факултет на Карловия университет – Прага, Чешка република (2010 година), Грамота от Министерство на културата на Република България за принос в развитието и утвърждаването на читалищното дело в България (2016 година), Колективната “Награда на Шумен” за принос в науката и висшето образование (2018 година) за сборника „Приносът на възрожденците за читалищното дело”, на който е съставител, Почетен плакет на вицепрезидента на България за принос в развитието на читалищното дело и др. отличия. От 2011 година Кина Вачкова е почетен професор на ШУ „Епископ Константин Преславски“.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияШуменската прокуратура е сред първите в страната по успеваемост
Следваща статияПрокуратурата в Шумен проверява кръговите кръстовища в града

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here