дом Спорт Пета купа на България блести в клубната витрина на хандбалния „Шумен 61”

Пета купа на България блести в клубната витрина на хандбалния „Шумен 61”

0
Снимка: ХК "Шумен 61"

Пети трофей от турнира за Купата на България блести в богатата на отличия клубна витрина на хегемона в българския хандбал „Шумен 61”.
Селекцията на Никола Карастоянов и Костадин Семерджиев спечели безапелационно трофея, след като на финала разгроми „Локомотив” (Горна Оряховица) с 29:19 (12:7). Финалният турнир се проведе в Двореца на културата и спорта във Велико Търново при перфектна организация. Сребърни медали спечелиха железничарите от „Локо”, носители на бронзови са състезателите на „Осъм” (Ловеч), а четвърти се класира отборът на НСА. Призьорите получиха медали, купи и плакети.
Пръв поздрави носителите на трофея щастливият президент на шампиона „Шумен 61” Светлозар Начев. Купата и медалите им връчиха президентът на БФХ Росен Добрев и кметът на Горна Оряховица Николай Рашков.
Вихрено темпо, наситено с много динамика, беляза началото на дуела между претендентите за трофея. Шампионът „Шумен 61” бе неудържим и демонстрира невероятно сърцата игра, завиден хандбален интелект и желание за победа от първата до последната секунда на двубоя.
Символичните гости от Горна Оряховица успяха да отбележат първото попадение в мача чрез Божидар Симеонов, но това бе единсвеният случай, в който „железничарите” повеждат. Три поредни перфектни гола реализира Бранимир Балчев – Терминатора, и доведе резултата до 3:1. После 4:1 направи в свой стил от крилото и майсторска стрелба Александър Димитров. Балчев покачи резултата до 5:2 от 7 метра, а Александър Димитров се разписа за 6:3. За 7:3 отбеляза крилото Стефан Ефтимов, след което пък важно спасяване на 7-метров наказателен удар направи Емилиан Стефанов. Тук е мястото да отбележим, че и двамата вратари на победителите – Стефанов и Иван Кисьов, бяха перфектни на вратата и направиха много важни спасявания. За десетина минути до почивката Кисьов направо заключи мрежата на шампионите. В тия минути, а и през втората част, шамипоните и носители на трофея буквално изнесоха хандбална лекция на съперника си. Стоманена защита – гъвкава, агресивна в рамките на позволеното, със смяна на игровата схема. Това буквално отказа „железничарите”, които за 30 минути игра през първото полувреме отбелязаха едва 12 гола. За „Шумен” до почивката се разписаха шампионски още Димитър Грозев, отново Балчев, Николай Николов, капитанът Йордан Михайлов, който заби за 12:7.
„Железничарите” имаха огромно желание да върнат интригата в мача и след почивката. Това обаче нямаше как да се случи, тъй като разликата в класите на двата тима бе решаваща. Шуменци, които имаха добър аванс в резултата, разиграваха по-спокойно, по-мъдро решаваха постепенната атака и нейния завършек, почти не грешаха при бързите контри. Добро темпо на игра, завидна тактическа мисъл. Решителни намеси в ключови моменти на капитана шуменци Йордан Михайлов, красиви голове на Балчев, Евтимов и Грозев изиграха важна роля за победата на шампионите. Непоколебим от точката за дузпата бе Миро Симеонов – Морския, който се разписа три пъти. На фона на показаното на игралното поле авансът на шуменци логично започна да набъбва с попадения още на Вилиян Негованов, Теодор Димитров и Тансер Юсню, който почти със сирената оформи крайния резултат 29:19.
И малко цифри от любопитната статистика. Преди почивката хандбалистите на „Шумен 61” имат 60% успеваемост в стрелбите (12 гола от общо 20 стрелби), а през втората част този процент успеваемост е вече 70,83 (17 попадения от 24 стрелби). Общият процент успеваемост в стрелбите за целия мач е 64,29 %.
Двама хандбалисти от „Шумен 61” грабнаха индивидуални награди от турнира. Капитанът Йордан Михайлов заслужено бе определен за най-полезен състезател. Призът му връчи лично президентът на Българска федерация хандбал Росен Добрев. Съотборникът му Николай Николов стана най-добър защитник на турнира.
Останалите индивидуални призове отнесоха: Георги Маринов от „Локомотив”, който бе отличен за най-добър вратар, и Преслав Станчев от „Осъм” – голмайстор на турнира със 17 попадения.
Бенефис по време на финалния турнир за Купата на България по хандбал направи дългогодишният състезател на НСА Георги Петков.
„Много силен мач, един от най-добрите, който направихме от началото на сезона! Радвам се, че дойде в много важен момент. Бяхме концентрирани от първата до последната минута. Излязохме с ясна цел да изиграем един много корав мач в защита и това, което се случи оттам нататакът – а именно натрупаната разлика, е в резултат на брилянтна защита. Всички силно желаехме победата и я постигнахме!”, изрази радостта си от триумфа развълнуваният треньор на шампионите Никола Карастоянов.
И допълни: „Едната купа вече е спечелена, но няма да имаме много време за радост. Трябва отново да се мобилизираме, защото още следващата седмица започва полуфиналният плейоф за титлата в първенството. Нямаме много време за празненства и за отпускане. Акцентирам – много съм доволен от финалния мач. И вратарите направиха приличен мач, но в защита бяхме безапелационни. Мач с мач не си прилича. Отстрани може да изглежда, че сме били лесно, но не е така. В никакъв случай няма да допуснем отпускане и подценяване! Нямаме време, предстои ни защита на титлата! А това няма да е никак лесно, въпреки че имаме домакинско предимство! Точно така най-лесно се губи концентрация, когато си позволиш леко отпускане. Няколко дни ще се радваме и след това ни очаква много сериозна работа! В събота е първият полуфинален плейоф в Шумен от 15 ч. После веднага гостуваме на „Фрегата”, след това предстои две седмици почивка и след Великден започват финалните плейофи”, заключи Карастоянов.
Съставът на носителите на трофея: Иван Кисьов, Николай Николов – 3, Александър Димитров – 2, Тансер Юсню – 3, Йордан Михайлов – 7, Бранимир Балчев – 7, Димитър Грозев – 1; Емилиян Стефанов, Теодор Добрев, Вилиян Негованов – 1, Мирослав Симеонов – 3, Кадир Мехмедов, Енгинджан Сали, Стефан Евтимов – 1, Теодор Димитров – 1. Медал получи и пивотът Кирил Савов, който направи изключително силен сезон преди да претърпи травма. Треньори на носители на трофея са Никола Карастоянов и Костадин Семерджиев.