дом Спорт Първа победа за „Шумен” в Националната баскетболна лига

Първа победа за „Шумен” в Националната баскетболна лига

0

БК „Шумен” вече знае какво е да побеждаваш в Националната баскетболна лига (НБЛ). Днес в мач от 9 кръг на висшия ешелон на българския баскетбол шуменци се наложиха като гост над „Черно море Тича” със 76:71 т. Така двата отбора вече имат по 1 победа и „гонят” „Ямбол”, който е с 2 победи.
В началото и двата отбора започнаха със здрава защита. „Шумен” първи намери ритъма си в нападение и започна да трупа преднина, която достигна 8 точки. Отлично в нападение играеха Деян Биелич и новото попълнение Маркъс Майерс, който за по-малко от 5 минути записа 5 асистенции. След отлична тройка на Евгени Василев през ръка 30 секунди преди края преднината на шуменци стана 11 точки, но „Тича” изигра последните секунди на първата част по най-добрия начин и успя да скъси изоставането си на 7 точки преди вторите 10 минути. Втората четвърт започна равностойно, двата отбора се надпреварваха да вкарват в началото ѝ и разликата вървеше 8-9 точки в полза на „Шумен”. В средата на частта „Тича” заигра по-добре и чрез Цветомир Куртев намали разликата до 5 точки. От този момент до края на първото полувреме „Шумен” показа по-добър баскетбол както в нападение, така и в защита. Логично разликата започна да се увеличава в полза на гостите и при сирената за края достигна 15 точки.
След почивката отборите продължиха с равностойна игра и си разменяха кошове, а разликата се движеше в рамките на 11-12 точки в полза на „Шумен”. Младият отбор на „Черно море” обаче показа раздаване на игрището особено в защита. „Моряците” използваха всяка възможност да пресират изнасянето на топката в предно поле от шуменци и това даде резултат. След поредица грешки на гостите, „Черно море” намали изоставането си до 5 точки. В края на третата четвърт „Шумен” все пак излезе от кризата, не позволи на „Тича” да обърне резултата и дори прибави още 3 точки към аванси си преди последните 10 минути. В четвъртата част „Тича” продължи с опитите да пресира по цялото игрище. Шуменските баскетболисти обаче вече намираха начин по-ефективно да изнасят топката в предно поле и често оставаха сами под коша на противника. „Моряците” на свой ред показаха много по-добра стрелба в тази част, което не позволи на „Шумен” да увеличи разликата, която се запазваше на 10 точки. В последните 3 минути енергията на варненци отново започна да дава резултат, а точната им стрелба свали разликата до 4 точки 16 секунди преди края. Но опитните в отбора на „Шумен” не позволиха да се случи обрат и затвориха мача при 5 точки преднина – 76:71. Така „Шумен” записа първата си победа след завръщането си в елита на българския баскетбол.
Много силен мач за „Шумен” записа центърът Деян Биелич, който се отчете с поредния дабъл-дабъл за сезона с внушителните 31 точки и 22 борби. Новото попълнение Маркъс Майерс също показа класа и още в първия си мач за „Шумен” записа 10 точки и 9 асистенции. Александър Милов е с 12 точки и 8 борби за победата.
За „Черно море Тича” силно играха Мартин Коцев – 26 точки, 7 борби и 4 асистенции, Мартин Стефанов – 11 точки и 7 борби, и Цветомир Куртев – 12 точки и 2 асистенции.
Първото завъртане в НБЛ е вече факт – отборите изиграха по един мач помежду си. Сега следва второто завъртане, а „Шумен” ще гостува в мач от 10 кръг на лидера във временното класиране, непобедения „Рилски спортист”. Срещата е в Самоков на 29 декември от 19.00 ч.

предишна статияОкръжният съд призна глоби на двама мъже от Шуменско, наложени в чужбина