Окръжният съд в Шумен призна финансови санкция на двама мъже от областта, които са им наложени в страни от Европейският съюз.
В единият от случаите на 24 годишния Д.М.Д., с постоянен адрес в Каолиново, Централната служба „Глоби и парични санкции“ град Шпайнер, Полицейски щаб –Райнпфалц, ФР Германия е наложила глоба в размер на 160 евро, за това, че на 7 март 2021 год., 19.24 часа, в качеството си на водач на лек автомобил с шуменска регистрация, движейки се по федерална автомагистрала е превишил максимално допустимата скорост извън населени места с 43км/ч над допустимата максимална скорост 120 км/ч, съобщиха от пресцентъра на Окръжния съд в Шумен.
Административното наказание е влязло в сила и изпратено за признаване и изпълнение в България, на основание принципа за взаимно признаване на финансови санкции, уредени в специалния закон /ЗПИИРКОРНФС/.
Касае се административно нарушение, за което не се изисква двойна наказуемост.
Друго условие е наложената финансова санкция не е по-малка от 70 евро или левовата равностойност на тази сума.
Второто Решение на Окръжния съд е по отношение на българския гражданин Р.Г., на 50 г. от Шумен, който е осъден от Съдилище Карансебеш, Румъния, за това, че на 10 декември 2020 год., около 10.28 часа на път DN6 в местността Садова Веке управлявал товарен автомобил с шуменска регистрация, след употреба на алкохол, който при изпробване с апарат за алкохол отчел 0,46 mg/L чист алкохол в издишания въздух.
Посоченото деяние, за което е осъден съставлява престъпление за управляване на превозно средство под въздействието на алкохол по чл. 336, ал.1 от НК на Република Румъния. Делото е разгледано задочно и е влязло в законна сила на 19 октомври 2021 година.
По същество искането на Румънската държава е за признаване и изпълнение на решение, с което на осъденият български гражданин са възложени разноските по делото в размер на 800 румънски леи или 316 лева.
Двата случая са част от немалкото разглеждани такива от Окръжен съд през 2021 г.
Статистиката сочи, че се увеличава постъплението на такъв вид дела.
Българските граждани следва да знаят, че при допускане на административни нарушения или извършване на престъпления, извън територията на Р България, за които се предвиждат наказания „глоби“ се изпращат от съответната държава до съответния Окръжен съд по постоянен адрес.
Решенията на съда за признаване и изпълнение на решения с наложени финансови санкция се изпращат на данъчните служби за изпълнение. Осъденото лице има възможност да заплати глобата си и в двете държави. Липсата на доброволно изпълнение води до образуване на изпълнителни дела за принудително изпълнение с всички предвидени по закон способи – възбрани, запори и др.
24shumen.com