дом Култура Обновиха трезора на Регионалния исторически музей в Шумен

Обновиха трезора на Регионалния исторически музей в Шумен

0
ДЯЛ
Снимка: Община Шумен

Златни, сребърни и бронзови монети, накити, печати, различни предмети от бита, оръжия и конски амуниции са показани в обновената зала „Съкровищница“ на Рeгионалния исторически музей в Шумен. Това съобщиха от пресцентъра на Общината.
Директорът Даниел Руменов откри експозицията в присъствието на председателя на Общинския съвет Ася Аспарухова, зам.-кмета по образование и култура Найден Косев, зам.-кмета по социална политика и здравеопазване Светлана Маркова, граждани и гости.
Найден Косев поздрави специалистите за усърдието, с което превръщат музея в гордост за шуменци, в модерно и привлекателно място за туристите. Той им благодари от името на кмета Любомир Христов и обяви, че от общината са осигурени средствата за художественото осветление в обновената зала.
„По проекта работихме заедно с шуменското Студио Love2Design, с които преди година осъвременихме и експозициите „Праистория“ и „Античност“, каза при откриването Даниел Руменов. Ремонтът е на стойност близо 100 000 лв. Стените са пребоядисани в тъмносиньо и тъмновиолетово. На този фон единственото, което се откроява, са ценните експонати от колекцията на музея. Оформени са ниши с ефектно LED-осветление, което фокусира цялото внимание на посетителите върху различните артефакти. Изградена е нова вентилационна система. Поставени са и специални витрини, в които са показани уникални находки. В тях са изложени предмети от погребението на аристократ от Първото българско царство, разкрити от покойния проф. Рашо Рашев край „Кабиюк“, както и конската сбруя от тракийската гробница край село Ивански. От Регионалния исторически музей напомниха, че тук се съхранява най-голямата в България нумизматична и сфрагистична колекция, като в трезора посетителите могат да видят най-ценните образци от колекцията на д-р Васил Хараланов, когото специалистите определят като най-големия колекционер на монети в Европа, а може би и в света. В зала „Съкровищница“ са показани български и византийски оловни печати, с които са скрепявани различни документи в миналото – договори, писма, инвентарни списъци, както и 4 бронзови матрици.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияПрезидентът връчва мандата за правителство на ПП утре
Следваща статияПетима безработни се борят за едно работно място в Шуменско

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here