Днес се проведе обществено обсъждане на тема „Проблеми в предучилищното и училищното образование и предложения за промяна на нормативната рамка”. Срещата се проведе по инициатива на Антония Димитрова, народен представител в 47-мото Народно събрание и член на Комисията по образованието и науката.
Целта на срещата бе да се изведат проблемите в сферата на образованието и на тази база да се инициират промени в законовата уредба.
Модератор на форума беше проф. д-р Галин Цоков, директор на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. Той представи успешни примери в прилагането на компетентностния подход в обучението на учениците и промяна в начина на оценяване, който измерва качеството на образование.
Водеща тема на разговора беше повишаване на квалификацията на учителите чрез разширяване на практическата подготовка.
В хода беше направено предложение за провеждане на Майсторски класове за обмен на добри преподавателски практики, за които учителите да получават квалификационни кредити.
Сред основните теми и проблеми, които изведоха участниците в срещата, бяха създаване на наредба за качество, която да дефинира каква е добавената стойност на училищата.
Участниците засегнаха темата за промяна в учебните програми, които да бъдат опростени и да предоставят по-голяма гъвкавост при поднасянето на учебното съдържание.
„В началото на седмицата ще изпратим анкети до директори и учители от Шуменска област, за да получим предложения за повишаване на качеството на образование, за намаляване на административната тежест, за промени в учебните програми. Целта е да проучим мнението на работещите в сферата при иницииране в промени в образователните наредби и в Закона за предучилищното и училищното образование”, каза в заключение народният представител Антония Димитрова.
24shumen.com