дом Спорт НБЛ: „Спартак”-Плевен – „Шумен” 104:81

НБЛ: „Спартак”-Плевен – „Шумен” 104:81

0

„Шумен” не успя да запише седми успех в НБЛ след като отстъпи при гостуването си на „Спартак”-Плевен с 81:104 т. в мач от 29 кръг на Националната баскетболна лига (НБЛ). Шуменци бяха равностойни и дори водеха през първото полувреме, но плевенчани показаха класата си през второто, за да постигнат своя 15 успех през сезона, който им осигурява 5 място във временното класиране.
Срещата между „Шумен” и „Спартак” започна равностойно. Двата отбора си разменяха кошове в първите минути, но все пак шуменци бяха с една идея по-точни. По-добрата защита помогна на гостите да поведат в средата на първата четвърт със 6 точки – 18:12. Маркъс Гилбърт, Адриян Секулов и Рей Идоу носеха в тези минути точките за „Шумен”. Домакините обаче реагираха след тайм-аут, взет от Любомир Минчев. Те започнаха да пазят по-добре основните оръжия в нападението на шуменци и до края на първата част успяха да обърнат резултата в своя полза – 24:23 т.
Мачът продължи равностойно и през втората четвърт. Отборите си разменяха кошове до средата на частта и водачеството често се сменяше. При 37:37 т. „Спартак” включи на друга предавка. Плевенчани затвориха подстъпите към коша си и позволиха на „Шумен” да вкара едва 4 т. до края на първото полувреме. А Николай Стоянов се разигра и вкарваше почти всяка възможност, която се откриваше пред него. Божидар Аврамов също вкара от тройката и домакините си осигуриха двуцифрена преднина преди почивката – 52:39 т.
„Спартак” предложи още по-силна игра в началото на второто полувреме. Кадериън Рейнс и Мартин Маринов поведоха домакините и само за 3 минути и половина авансът им се покачи до 25 т. – 66:41. Ишмаел Ел-Амин спря серията на домакините с тройка, а след това отбеляза кош от фаул. Това сякаш отново върна увереността на шуменци и те изравниха играта. Защитата обаче трудно спираше плевенското нападение, което използваше всяка грешка, за да бележи. В размяната на кошове до края на третата част, по-точен се оказа „Спартак”, който си осигури 23 т. преднина преди последния период.
В четвъртата част играта бе на приливи и отливи и за двата отбора. „Шумен” успя да направи мини серия от 7 поредни точки, за да свали изоставането си до 18 точки, но опитния отбор на „Спартак” не допусна повече грешки. Авансът на домакините се задържаше на 18-20 т. почти през цялата част, но в края умората в шуменския тим позволи на спартаковци да затворят мача с убедителна преднина – 104:81 т.
В следващия 30 кръг „Шумен” почива, а след това му предстоят три домакинства. Първото от тях е срещу шампиона „Балкан”-Ботевград. Мачът ще се играе на 19 април от 18.30 ч. в „Арена Шумен”.