дом Спорт НБЛ: „Шумен” – „Балкан” 67:73

НБЛ: „Шумен” – „Балкан” 67:73

0
Снимка: БК „Шумен”

„Шумен” отстъпи на „Балкан” в мач от предпоследния 26 кръг на редовния сезона в Националната баскетболна лига (НБЛ). Гостите от Ботевград взеха трудно мача със 73:67 т., срещайки сериозна съпротива в голяма част от двубоя. „Балкан” си беше осигурил второто място в редовния сезон още преди тази среща, но я изигра така, че да докаже силата си преди предстоящите плейофи. Победата е № 20 за ботевградчани, докато „Шумен” остава с 3 успеха преди последния кръг.
Срещата започна силно за отбора на „Балкан”, който поведе със 7:2 т., но „Шумен” бързо обърна играта в своя полза благодарение на много агресивна защита и добри изяви на Маркъс Майерс в атака. Константин Паисиев и Билеич също играеха добре за „Шумен” в нападение и авансът на домакините достигна 5 точки 3 минути преди края. „Балкан” показа класа в тези минути и не позволи на шуменци да увеличат още аванса си, затваряйки първата четвърт при само 3 точки изоставане – 17:20.
Добрата игра на „Шумен” в защита продължи и през втората четвърт. Домакините поддържаха аванс от 5-6 точки през почти целия период, но в края „Балкан” доказа, че е опитен отбор и не само намали изоставането си, но и завърши първото полувреме с точка аванс – 35:34, след много силна игра на Дерик Маркс, който освен 4 точки, направи и асистенция за тройка на Михаил Гавазов.
Още в самото начало на третата четвърт се видя, че „Балкан” бе решил да вземе двубоя. Ботевградският отбор играеше много активна защита, като на моменти дори пресираше „Шумен” на половин игрище. Тактика се отплати и разликата започна да расте в полза на гостите. Почти всички баскетболисти на „Балкан” отбелязаха кошове в тази част и разликата в края ѝ се покачи до 11 точки – 57:46.
„Шумен” сякаш влезе обезверен в четвъртата четвърт. Тимът допускаше елементарни грешки, характерни за началото на сезона, когато отборът все още се сработваше. „Балкан” се възползва и след 4 минути игра в последната част увеличи преднината си до 15 точки. Все пак домакините решиха да покажат на феновете дошли в „Арена Шумен”, че добрата игра от мачовете с „Левски” и „Ямбол” не е случайна. След отлични действия в защита, шуменци започнаха да топят изоставането си и минута и 17 секунди преди края имаха пасив само 4 точки след тройка на Деян Биелич. „Балкан” реагира с отличен кош на Ахмад Рори. Георги Кендеров бързо върна коша, но опитният отбор на „Балкан” не позволи да се стигне до изненада. Гостите изиграха две отлични защити и вкараха още един кош, за да оформят крайното 73:67 т.
Деян Биелич записа поредния си дабъл-дабъл за „Шумен” с 15 точки и 14 борби. Маркъс Майерс с 12 точки, 5 борби и 4 асистенции, както и Георги Кендеров с 12 точки и 4 борби бяха другите лидери на „Шумен”.
За „Балкан” най-голям принос за победата имаха Дерик Маркс с 16 точки, 5 борби и 3 асистенции, Ахмад Рори – 14 точки и 4 борби, и Николай Грозев – 11 точки, 6 борби и 4 асистенции.
Последният мач на „Шумен” този сезон е идния вторник – 26 април, от 19.00 ч. срещу „Черно море Тича”. Срещата ще се играе в „Арена Шумен”.