дом Спорт НБЛ: „Берое” – „Шумен” 104:79

НБЛ: „Берое” – „Шумен” 104:79

0
Снимка: Баскетболен клуб „Шумен”

„Шумен” загуби гостуването си на „Берое”-Стара Загора със 79:104 т. в мач от 15 кръг на НБЛ. Това съобщиха от Баскетболен клуб „Шумен”. Така старозагорци вече имат 7 победи в Националната баскетболна лига (НБЛ) и се изкачиха до 5 място във временното класиране. Това е трета поредна победа за отбора, воден от шуменеца Бойко Миленков. „Шумен” остава с три успеха, но е с равен брой точки с „Черно море Тича” и „Ямбол” и има реални шансове за 8 място.
Срещата започна равностойно, двата отбора си размениха само по два коша в първите 4 минути и сякаш се стараеха да не позволят на противника да се откъсне. „Берое” предложи по-добра стрелба в оставащите минути на първата част и логично започна да трупа аванс. Хол, Комбаков и Тодорович водеха нападението на домакините, които затвориха първите 10 минути с преднина от 11 точки – 25:14.
Дариус Хол откри втората четвърт с две мощни забивки за старозагорци, но Николай Георгиев и Адриян Секулов върнаха бързо кошовете. „Берое” играеше много агресивно в защита, опитвайки се да открадне всяка топка при разиграванията на „Шумен”. Това им помогна да организират бързи нападения, които завършваха с кошове на Тодорович или Хол. Така авансът на домакините бързо мина 20 точки. В края на първото полувреме „Шумен” изравни играта и започна да връща кошове, но в защита не успяваше да спре точните стрелби на Дарин Иванов и Комбаков. „Берое” се оттегли на почивка с комфортен аванс от 22 точки – 56:34.
Второто полувреме започна със серия от 10:0 т. за старозагорци, а авансът им мина 30 точки. Въпреки че Георгиев и Елис върнаха 4 точки за „Шумен”, Дариус Хол попари надеждите за какъвто и да е обрат с тройка, след която последва и бърза пробив на Робърт Георгиев. В тези минути „Берое” не можеше да бъде спрян в нападение, а процентът на точните им стрелби бе над 60. Преднината на домакините достигна 37 точки. Шуменци, нямащи какво да губят, заиграха по-освободено, Николов и Елис отбелязаха два коша след бързи атаки, но тимът не успя да свали разликата под 30 точки преди последните 10 минути – 87:53.
Четвъртата част започна изключително силно за „Шумен”. Гостите искаха да покажат, че въпреки голямото изоставане, качествата им са доста по-добри. Много агресивната защита на шуменци им позволи да направят серия от 13:1 т., в която кошовете отбелязаха Кендеров, Елис, Георгиев и Секулов. „Берое” реагира, въпреки че водеше с твърде голям аванс, за да няма проблеми в края. Дарин Иванов вкара петата си тройка в мача, той записа и още една до края, завършвайки със 66% успеваемост зад линията, и успокои по-нервните зрители в зала „Общинска” в Стара Загора. „Шумен” все пак успя да свали изоставането си до 20 точки, а след размяна на кошове „Берое” оформи крайния резултат – 104:79 т. в своя полза.
Георги Кендеров завърши с 20 точки и 9 борби за „Шумен”. Добро представяне още на Николай Георгиев с 14 точки, 5 борби и 3 асистенции, както и на Никола Николов с 12 точки и 3 откраднати топки.
Най-полезен за победителите бе Дариус Хол – 24 точки, 9 борби и 4 асистенции. Другите с основен принос за победата бяха Дарин Иванов – 21 точки (6 тройки), 4 борби и 4 асистенции, Робърт Георгиев – 19 точки и 8 борби, и Тарекей Едожи – 15 точки и 8 борби.
В сряда, 18 януари „Шумен” ще играе следващия си мач в НБЛ. Срещата е от 18.30 в „Арена Шумен”, а съперник ще е „Академик”-Пловдив.