дом Спорт НБЛ: „Академик”-Пловдив – „Шумен” 91:66 точки

НБЛ: „Академик”-Пловдив – „Шумен” 91:66 точки

0

„Шумен” загуби гостуването си на „Академик”-Пловдив в мач от 5 кръг на НБЛ. С по-силна игра през второто полувреме „академиците” се наложиха с 91:66 т. в първото си домакинство за сезона. Срещата бе равностойна в голяма част от времето, но в края на третата четвърт „Шумен” допусна серия от 12:4 т. в полза на пловдивчани, което наклони везните в полза на домакините. Следва пауза в шампионата заради мачовете на националния отбор, в която шуменци ще имат време да изчистят грешките в играта си.
Срещата започна с по-агресивна игра в защита на домакините, което ограничи точките на „Шумен” в първата половина на откриващата четвърт. Нападението на „Академик” бе водено от бившият шуменски играч – Александър Милов, който демонстрира точния си мерник. Бачев и Давидов също бяха точни за домакините, които поведоха с 13:5 т. след 5 минути игра. Янко Янков взе тайм-аут за „Шумен”, който преобрази играта на отбора и в двете фази. Нападението започна да намира целта, а защитата ограничи лесните точки за „Академик”. Кендеров и Секулов бележеха за „Шумен” и авансът на пловдивчани бе свален до минимум. В последната атака за първата четвърт обаче домакините отбелязаха тройка, дело на Минков, и затвориха частта при 22:18 т.
„Академик“ показа по-силна игра и в началото на втората четвърт. Сценарият от първата обаче се повтори – след силни 4 минути и серия от 11:2 т. за домакините, шуменци проявиха характер, заиграха по-концентрирано и започнаха отново да топят изоставането си. Кендеров, Секулов и Адеунми водеха шуменското нападение, което постепенно заличаваше аванса на „Академик”. Тройка на Паисиев и пробив на Кендеров в края на втората четвърт позволиха на шуменци да се оттеглят на почивка при само 3 точки изоставане – 38:41.
Второто полувреме започна равностойно. Двата отбора си разменяха кошове и разликата се движеше 2-4 точки в полза на „Академик”. Майк Адеунми стартира силно третата четвърт в нападение и донесе 8 поредни точки за „Шумен”. За да задържат водачеството домакините разчитаха на основните си реализатори – Бачев и Милов. Три минути преди края на третата четвърт при 7 точки аванс за „Академик”, Милов наниза поредната си тройка и започна серия от 12:4 т. в полза на пловдивчани, които показаха изключителна защита и се възползваха максимално от грешките на шуменци.
Последната четвърт започна с нов кош за „Академик”, но „Шумен” реагира чрез пробив на Идоу и тройка на Секулов, които свалиха изоставането до 12 точки. Домакините отново затвориха подстъпите към коша си и след нова тяхна серия от 10:0 т. разликата скочи до 22 точки и мачът на практика бе решен. В тези минути дебют за първия отбор на „Шумен” направи 16-годишният Мустафа Баръш, който не чака дълго, за да отбележи и първите си точки в НБЛ. До края на мача двата отбора си размениха по няколко коша и „Академик” затвори срещата при 91:66 т.
Отново силен мач за „Шумен” записа Адриян Секулов, който бе близо до трипъл-дабъл – 14 точки, 10 борби и 7 асистенции. Майк Адеунми бе най-резултатен с 19 точки, като добави и 3 борби. Георги Кендеров записа 10 точки и 5 борби.
За победителите най-голям принос имаше Васил Бачев. Националът се отчете с 25 точки, 4 борби и 6 асистенции. Томислав Минков се разигра с 18 точки, 10 борби и 3 асистенции. Кръстан Кръстанов също бе с дабъл-дабъл – 12 точки и 10 борби, а бившият шуменски баскетболист Александър Милов се отчете с 12 точки и 5 борби.
Следва пауза от 2 седмици, заради квалификациите на националния отбор за Евробаскет 2025, а мачовете в НБЛ ще се възобновят на 19 ноември. На тази дата от 19.00 ч. „Шумен” ще приеме отбора на „Ямбол”.