дом Спорт НБЛ: „Академик” (Пловдив) – „Шумен” 83:78 точки

НБЛ: „Академик” (Пловдив) – „Шумен” 83:78 точки

0
Снимка: БК "Шумен"

„Шумен” изигра един от най-добрите си мачове след завръщането си в НБЛ, но отстъпи като гост на „Академик” (Пловдив) с 83:78 т. Двубоят, игран в пловдивската зала „Сила”, бе решен в последните секунди. Тази победа е пета за отбора на „Академик”, който се изкачи на 6-о място във временното класиране, докато „Шумен” остава с един успех.
Двубоят започна силно за домакините от „Академик”, които показаха отлична защита, позволила на „Шумен” да вкара само два коша в първите 8 минути и половина от мача. Нападението на пловдивчани работеше с обичайната си ефективност и те поведоха с 19:5 т. В последната минута на частта „Шумен” все пак намери себе си в нападение и след три коша – на Биелич, Кендеров и Майерс, намали изоставането си до 9 точки – 20:11. През втората четвърт мачът се обърна на 180 градуса – „Шумен” бе отборът с по-добрата защита, която ограничи точките за „Академик”, позволи на гостите да отбележат лесни кошове и да наваксат изоставането си. Така 4 минути преди края на първото полувреме шуменци успяха да изравнят – 25:25 т. „Академик” възстанови добрите си нападения и водени от Неманя Бешович и Николай Николов отново отвори преднина, достигнал 8 точки след първите 20 минути игра – 40:32.
В началото на второто полувреме „Шумен” показа играта от старта на втората четвърт. Милов и Майерс бяха ефективни в нападение и „зелените” отново заличиха пасива и дори поведоха. „Академик” не позволи на „Шумен” да натрупа аванс до края на третата част. Двата отбора показаха отлична игра в нападение, а Шумен взе тази четвърт с 30:21 т. и влезе в последните 10 минути с 1 точка аванс. Четвъртата част предложи по-консервативен баскетбол. Двата отбора разчитаха на защитата, стараейки се да не позволят на противника да се откъсне в резултата. Размяната на кошове продължи през цялата част, на моменти „Шумен” дори водеше с 5-6 точки, но Адриян Секулов показа отличен мерник от далечно разстояние и стопяваше преднината на гостите. 45 секунди преди края на срещата резултатът бе равен – 75:75 т., след като Томислав Минков вкара за домакините. „Шумен” не използва шанса си да поведе в следващата атака, а Фрейманис показа хладнокръвие в последната атака на „Академик” и изведе отбора си с 2 точки напред. „Шумен” не успя и в последвалата стрелба от зоната за 3 точки 8 секунди до сирената, а Секулов грабна борбата и след нарушение от гостите оформи от наказателната линия крайното 83:78 т.
Пореден силен мач направи Деян Биелич, който записа нов дабъл-дабъл – 24 точки и 15 борби за „Шумен”. Александър Милов отново бе сред топ-реализаторите на „Шумен” с 18 точки, към които добави и 4 асистенции. Маркъс Майерс завърши с 14 точки, 7 борби и 5 асистенции.
Най-полезен за „Академик” бе Адриян Секулов с 18 точки, 3 борби и 5 асистенции. Робертс Фрейманис завърши с 18 точки и 11 борби, а Николай Титков записа 13 точки и 4 асистенции.
За „Шумен” предстои още едно гостуване. След седмица отборът ще се изправи срещу настоящия шампион – „Левски” (София), в столичната зала „Универсиада”. Срещата е на 15 януари от 18.00 ч.