Изричаш вълшебната думичка „абракадабра“, щракваш с пръсти и чудото се получава. Пред изумения поглед на зрителя, накаран да повярва в хаотичното разбъркване на тестето, магьосникът открива без затруднение избраната карта.
Това, което изглежда като прост трик обаче, всъщност се оказва забавна математическа задача. В нея има съобразителност, числа, формули, уравнения, решения. Има и въздействие върху съзнанието, разбира се. Не случайно психологическите техники, които използват илюзионистите, провокират изследователския интерес на учените.
„Любовта ми към магията е нещо повече от хоби и забавление. Много ми се иска така да я възприема и публиката“, казва шуменският магьосник Виктор Петков.
Завършва „Изобразително изкуство“ в СУ „Сава Доброплодни“. От близо 10 години се занимава с изобразително и магично изкуство и още при първото си участие във фестивала „Златна котка“ в Габрово през 2022-ра година печели първа награда в категорията „Млади изпълнители“.
Определят събитието в Габрово като най-мащабният фестивал за магично изкуство в Източна Европа. Година по-късно, през 2023-та, Виктор печели Grand Prix – статуетката „Златна котка“ в конкуренция с магьосници от България, Гърция, Турция, Сърбия, Нидерландия и Чехия. Същата година прави няколко спектакъла и получава изключително добри отзиви за авторското си шоу „Поезията на невъзможното“, което представя в Бургас, София и Шумен. Участва в най-големия симпозиум в света за магия отблизо (The original close-up magic symposium) в Австрия. Поканен е лично от организатора на форума. През 2024-та година отново печели първо място на фестивала „Златна котка“. Този път в категорията „Close – up magic“.
От септември Виктор ще учи живопис във Факултета по изящни изкуства към Националната художествената академия в София. Рисува, пише поезия и може би заради това мечтае магията да се възприема като изкуство, като полет на духа, а не само като сръчност на ръцете и съобразителност на ума.
„Всеки, който отива на магично шоу, знае, че няма истинска магия. Че има нещо друго зад това, което вижда, но има нужда поне за миг да си представи, че невъзможното може да стане възможно. И това е целта на магията,“ казва Виктор. Според него като всяко друго изкуство и тя създава илюзия, извежда човека от света на рационалното и му дава едно различно преживяване, не само обикновено забавление.
За 10-тия си рожден ден получава от родителите си игра – комплект с фокуси. Увличат се двамата с брат си, който по-късно се отказва, но Виктор продължава. Учители му стават всички прочетени книги. Стотици пъти е наблюдавал с огромен интерес и внимание световноизвестни илюзионисти във видеа по интернет. През годините магията завладява ума му и се превръща в негова страст.
„Мобилизираш всичките си знания и умения, за да създадеш най-добрата илюзия за зрителя, защото само така той ще изпита онова чувство, с което ти първи си влязъл в нея и си я заобичал. И тъкмо тази емоция осъществява близостта между двамата,“ споделя младият талант.
Предпочита непосредствената връзка със зрителя както художникът търси контакта с публиката, която възприема творчеството му като важно и интересно. Усъвършенства уменията си в магията отблизо с малки предмети – карти, топчета, монети, чаши. Иска хората да са на поне метър разстояние, за да могат да пипнат, да видят предметите. Така ще имат и чувството, че по-лесно ще разгадаят магическата тайна. Смята, че когато всичко става пред очите им, те са много по-искрени в реакциите си, отколкото, когато са отдалечени, независимо колко грандиозни са шоуто и пироефектите на сцената. Натрупал е достатъчно опит и е усетил, че когато дистанцията се скъси, съпреживяването и емоцията са много по-силни и от двете страни.
Мечтае магичното изкуство да се издигне на висотата на другите изкуства – музиката, театъра и поезията. Всеки път, когато излиза пред публика, се опитва да накара хората да ценят представлението като изкуство, което заслужава уважение.
Роза Енчева
24shumen.com