дом Спорт Хандбалистите на „Шумен 61“ взеха достоен реванш срешу „Осъм“

Хандбалистите на „Шумен 61“ взеха достоен реванш срешу „Осъм“

0
Снимка: ХК "Шумен 61"

Хандбалистите на „Шумен 61“ победиха убедително „Осъм“ (Ловеч) с 34:27 (17:16) в първия си мач от втория полусезон в мъжката елитна група. В зала „Арена Шумен“ шампионите записаха достоен  реванш срещу ловчанлии. През есенния дял от първенството „Осъм“ като домакин измъкна инфарктна победа с 35:34. Припомняме, че в срещата си от първия пролетен кръг като гости шуменци взеха служебна победа срещу „Локомотив“ (Мездра). Това съобщиха от пресцентъра на шуменския клуб.
Очакванията за добър и интересен мач се оправдаха напълно. Неслучайно двата тима са сочени и като най-сериозните претенденти за титлата тази година. Интригата се подхранваше и от факта, че „Шумен 61“ и „Осъм“ са и съперници в единия полуфинал от турнира за Купата на България през април.
До почивката двата тима се надлъгваха и въпреки старанието на домакините, те така и не успяха да се откъснат в резултата с повече от 2 гола. В тия минути съперниците демонстрираха бърз и приятен за окото хандбал, с разнообразни и красиви разигравания в крайната фаза на атаката. Гостите пазеха персонално Терминатора на домакините Бранимир Балчев, което подтикна шампионите към по-различна игрова схема. За сметка на Балчев обаче домакините извадиха скрития коз Кирил Савов, който се превърна в топреализатор за „Шумен 61“ през първата част. Гостите пък поддържаха минималното си изоставане в резултата най-вече чрез успешните стрелби на Преслав Станчев.
Мачът се разплете в средата на второто полувреме. Тогава домакините показаха, че са по-добре подготвени физически, заиграха по-агресивно в защита и сведоха до минимум пропуските в атака. След две изравнявания на резултата в началото на частта – при 17:17 и 19:19, в 46-ата минута домакините поведоха с 3, а минута по-късно и за първи път с 4 гола аванс след попадение на Николай Николов. Гостите се разколебаха, а шампионите вдигнаха още оборотите и с няколко поредни попадения – на Александър Димитров, Теодор Димитров, Димитър Петков и Кирил Савов, дръпнаха с аванс от 7 гола. В тия минути мерника за домакините от линията на 7 метра коригира Димитър Петков, а Балчев, вече без персонална опека, също се развихри. В решителните моменти майсторски голове наниза капитанът Йордан Михайлов, а Ивайло Костов направо заключи вратата. При убедителния аванс на домакините наставникът на шуменци Чавдар Чернев даде шанс и на някои играчи, които по-често са на резервната скамейка.
С 9 гола за шампионите завърши Кирил Савов, а за гостите най-резултатен с 11 бе Преслав Станчев.
„Реално мачът с „Осъм“ бе първи за нас след зимната пауза (бел.авт. предходната среща с „Локо“ Мездра шуменци спечелиха служебно с 10:0). Не бяхме играли прекалено дълго време. За съжаление не проведохме и пълноценна подготовка в навечерието на пролетния полусезон, а напротив тя бе доста разпокъсана – една част от играчите бяха с националния отбор, останалите в Шумен. С оглед на това по-трудно влязохме в двубоя срещу ловчанлии. Въпреки всичко радостно е, че спечелихме мача!“, коментира старши треньорът на шампиона „Шумен 61“ Чавдар Чернев.
Той добави, че през второто полувреме подопечните му са успeли да напипат своя ритъм на игра – с по-солидна защита, стабилни изяви на вратата на Ивайло Костов и бързи пробиви, което закономерно e отредило победа на домакините.
В двубой от 13-ия кръг в елита при мъжете, на 12 февруари, шуменци гостуват на „Локомотив“ (Горна Оряховица).
„Очаква ни много сериозен двубой – през последните две години „Локо“ се утвърди като един от най-силните отбори в „А“ група.  Труден мач ще е, надявам се да излезем крайни победители от него. Както и че ще успеем да компенсираме недостатъците от последния ни мач с „Осъм“, каза Чернев.
В момента в отбора на „Шумен 61“ има един положителен състезател с ковид, който е карантиниран – Димитър Пламенов. „Пожелавам му бързо възстановяване и очаквам да бъде на линия за следващия ни мач“, изрази надежда Чавдар Чернев.
Междувременно дамите на „Шумен 98“ отстъпиха пред „Бъки“ с 26:32 (на полувремето 11:15).