дом Спорт Хандбалистите на „Шумен 61” отново са на финал за титлата

Хандбалистите на „Шумен 61” отново са на финал за титлата

0
„Спартак” (Варна) (сини фланелки) - „Шумен 61” (жълти фланелки)- 26:28 снимка: ХК „Шумен 61”

Хандбалистите на „Шумен 61” се класираха за финала на държавното първенство при мъжете, съобщиха от пресслужбата на клуба. И във втория мач от полуфиналната серия те надиграха „Спартак” (Варна). В мач, игран в залата на Първа езикова гимназия във Варна, шуменци победиха с 28:26 (15:16).
След срещата и двамата треньори – Чавдар Чернев („Шумен 61”) и Веселин Станков („Спартак”), бяха единодушни, че колкото повече мачове има като този полуфинал, толкова по-добре за българския хандбал.
Зрителите в залата могат само да бъдат доволни, че станаха свидетели на интригуващ хандбал. Заслугата за това е и на двата отбора. Само през първите 30 минути на светлинното табло бяха фиксирани 12 равенства в резултата.
Във втория двубой от серията гостите бяха водени от Никола Карастоянов заради наказание на Чернев. До 15-ата мин. домакините бяха догонващи, а от 15-ата до сирената за края на полувремето гостите преследваха „Спартак”. Дял за интригата имат и добре организираните защити на двата тима – агресивна игра в рамките на позволеното.
Бранимир Балчев откри за „Шумен” при пасив, а след минута-две шампионите дръпнаха дори с 3:1, след като вратарят Костов направи спасяване, а Ефтимов завърши бързата контра. В тези минути за гостите резултатни бяха Атанасов, Балчев, Грозев, Михайлов, а равенството поддържаха Попов, Славов и Тодоров от „Спартак”.
До края на първата част зрителите видяха хубави комбинации в постепенното нападение и хубави стрелби, както и атрактивни спасявания на вратаря на домакините Стефанов, на Костов и на влезлия на смяна Иван Иванов – Змея.
По-сложно за гостите стана след 21-ата мин., когато тежка контузия в глезена на Балчев, вкарал 3 гола, го изкара от игра до края на мача.
До почивката с попадения за „Шумен” се отчетоха Атанасов, Симеонов, Михайлов и Пламенов и това сведе пасива на шуменци на полувремето само до 1 гол.
В началото на втората част „Спартак” завърши успешно две поредни атаки и успя да дръпне с 3 гола – 18:15. В тези минути на вратата блесна Змея, който демонстрира отлична форма, въпреки че рядко влиза в игра.
С 2 попадения на Атанасов и 1 на Симеонов от дузпа „Шумен” изравни – 19:19. Ново равенство последва при 21:21 – Змея направи атрактивно спасяване, след което намери на предна позиция Грозев, реализирал на скорост.
В 46-ата мин. „Шумен” отново излезе напред – 22:21, след перфектно изпълнена дузпа от Симеонов. Оттук до края на мача гостите бяха по-добрия отбор и заслужено изковаха крайната победа.
Капитанът Йордан Михайлов наниза два важни гола. Към тях Грозев добави още един, а 3 мин. преди края влезлият на смяна Савов заби за 27:23.
Финалният щурм на „Спартак” донесе 3 безответни попадения и 30 сек. преди края гостите водеха с 27:26. По-големият им опит обаче ги доведе до крайния успех с 28:26.
Като цяло „Шумен 61” доказа, че има потенциал да се бори за титлата – разполага с добри изпълнители и реализатори, сменя тактиката в хода на мача.
И в тази среща на разпределителския пост се въртяха Михайлов и Грозев, а на моменти шампионите пробваха и втори пивот.
„Шумен 61”: Костов, Димитров, Ефтимов – 2 гола, Грозев – 3, Пламенов – 3 Балчев – 3, Атанасов – 6, (Иванов, Ангелов, Николов, Добрев – 1, Симеонов – 3, Сали, Савов – 1, Михайлов – 6.
..
Чавдар Чернев („Шумен 61”): Очакванията ни за труден мач се оправдаха. Поздравявам и двата отбора. „Спартак” играе много силно в своята зала във Варна. Доказателство за това е фактът, че именно в нея ни победиха в двубой от редовния сезон.
Щастлив съм, че съумяхме да спечелим. За съжаление дадохме свидна жертва – Бранимир Балчев е с изкълчен глезен. Въпреки това той демонстрира мъжество, преодоля силната болка и влезе да помогне на отбора. Травмата изглежда сериозна – дано да бъде на линия за финалните двубои. Той е един от лидерите на нашия отбор.
Благодаря много на Никола Карастоянов, който днес в мое отсъствие на треньорската скамейка поради наказание, води мача.
Радвам се, че залата беше пълна, имаше дори правостоящи фенове. И всички те се насладиха на този интригуващ сблъсък.
Силите на двата отбора са изравнени, но мисля, че ние имахме нещо повече от „Спартак”, с което ги превъзхождахме.
Преломът дойде в 17-та минута на втората част след успешни наши атаки и железни намеси на Иван Иванов – Змея. Той е учебник по хандбал и продължава да „преподава”.
При разлика от 3 гола в полза на „Спартак” ние успяхме да обърнем мача и да поведем.
Домакините опитаха финален щурм, но явно и силите, и времето не им стигнаха. Ние не изиграхме най-силния си мач, докато „Спартак” игра на върха на възможностите си.
Ние, за разлика от съперника ни, имаме по-дълга скамейка, по-голяма дълбочина на състава, която може да се ротира във всеки един момент.
Сега очакваме съперника си във финала. Крайно мобилизирани сме да защитим трофея си. Духът в съблекалнята се върна, трябва да компенсираме загубата в турнира за Купата.
Веселин Станков „Спартак” (Варна): Равностоен двубой. Треньорска битка, смяна на тактики, състезателите се раздадоха. Имаше на няколко пъти обрати в резултата. Българският хандбал има нужда от повече такива мачове.
..
Първият мач от финалния плейоф за трофея е на 8 май, вторият е насрочен за 14 май, а евентуален трети – седмица по-късно.