Хамид Хамид е български политик от политическа партия Движение за права и свободи, народен представител в 41-то, 42-то, 43-то, 44-то, 45-то и 46-то Народно събрание.
Роден на 5 януари 1973 година в село Сини вир, община Каолиново.
Средното си образование завършва в Шумен в Математическа гимназия – профил математика. След отбиване на редовна военна служба, става студент по право в Бургаския свободен университет и през 1998 година се дипломира като юрист. След законовия стаж и изпит пред Министерство на правосъдието, се вписва през 2000 година, като адвокат в Адвокатска колегия – Бургас, където членува и до днес. Той е семеен, с две момичета-близначки.
Бил е заместник-председател на Парламентарната група на ДПС, заместник-председател на Комисията по правни въпроси, член на делегацията на Народното събрание в най-старата и най-голяма европейска международна организация – ПАСЕ – Парламентарна асамблея на съвета на Европа.
Г-н Хамид е член на Централното оперативно бюро на ДПС и един от най-активните законотворци в Народното събрание с множество предложени законопроекти и с още повече предложения на второ четене. Освен това е един от най-активните народни представители от трибуната на парламента и е чест участник в остри парламентарни сблъсъци. Без съмнение е един от запомнящите се народни представители, както с работата си в парламента, така и в контактите си с жителите в избирателния район.
Г-н Хамид, през 2021-ва изборите се оказаха сезонни. Каква е Вашата прогноза за времето след 14 ноември – политическа криза и 4-ти вот в началото на 2022-ра, или ще се положат основите на стабилно управление на България?
Последните два парламентарани избора се оказаха сезонни, заради нестабилността на новите политически партии, след техните гръмки заявки да сформират мнозинства и да създадат редовно правителство. Провалът им е следствие на разделителните линии, които прокараха в политическото пространство и последващото разделяне от тяхна страна на „партиите на статуквото“ и „партии на промяната“. Въпреки призивите ни за диалог и за правителство с по-широка подкрепа без непременното участие на ДПС, поведението им истеризира, в резултат на което са факт третите парламентарни избори за 2021 година.
Силно се надявам, че след 14 ноември, тази истерия, това разделение, ще бъде преодоляно и на базата на диалог и разбирателство, на базата на основните политически идеи ще се постигне сформиране на редовно правителство. България има нужда от стабилно и редовно правителство. Държавата не трябва и ден повече да остава в този хаос и безпътица, и управленска немощ на служебното правителство.
Всъщност, голямата опасност е превръщането на кое да е служебно правителство в по-продължително такова. Защото основната задача на всяко такова правителство е да организира свободни и честни избори, а не да прилага управленски програми, зад които не стои нито една политическа сила.
Какви са наблюденията ви в тази предизборна кампания, спрямо предишните? Как реагират избирателите на ДПС? Какви са очакванията на партията?
И тази предизборна кампания се проведе в Ковид криза и условия на пандемия. И за съжаление, трябва да отбележа, че служебното правителство не се държа адекватно и не успя да вземе навреме необходимите мерки за овладяване на пандемията.
Това намери и своето отражение в провеждането на предизборната кампания, поради което нито една партия не е в състояние да прави големи предизборни срещи. Разчита се на срещи с малък брой избиратели и предизборните послания достигат до нашите избиратели най-вече чрез средствата за масова информация и социални мрежи.
Допълнително се констатира и електорална умора у избирателя.
Това, което виждам сред избирателите на ДПС, е активност по-голяма от очакваното точно поради тези причини. Наблюдава се завишен интерес към кампанията ни, което се дължи в огромна степен на факта, че и ДПС участва в кандидатпрезидентската кампания. Знаете, че нашият председател г-н Мустафа Карадайъ и евродепутатът г-жа Искра Михайлова са кандидатите за президент и вицепрезидент на предстоящите в неделя избори.
Това ни дава голяма увереност, че на 14 ноември ще постигнем значително по-високи резултати, отколкото на предишните парламентарни избори тази година.
ДПС по-близо ли е до участие във властта? Оптимист ли сте?
Кой ще участва във властта – ще решат избирателите. Но аз съм убеден, че няма по-подготвена партия от ДПС, която да внесе стабилност и по-добро управление на държавата. Винаги съм казвал, че е много по-важно в управляването на държавата да влязат политики, залегнали в програмата на ДПС, отколкото участието на ДПС във властта. Констатирайки обаче политическата немощ на голяма част от новите партии и виждайки основно популизъм в тяхното поведение, все повече си мисля, че за да бъдат реализирани политиките на ДПС, партията ни трябва да участва в управлението на страната и след 14 ноември, защото когато сме участвали в управлението, България е постигала своите стратегически цели, както във вътрешен, така и в международен план. Ще посоча само два примера – членството на страната ни в НАТО през 2004 година и приемането на България в Европейския съюз 2007 година. И всичко това стана при участието на ДПС в управлението на страната.Това са фактите, всичко друго са митологии и демагогия.
Споделяте ли констатациите на социолозите или „Вашата социология“ вижда друго?
Дали ще се сбъднат прогнозите на социолозите, ще разберем в нощта на 14 ноември. През годините се наблюдават проучвания на социолози, които, като че ли се опитват да внушават едно или друго в повече на избирателите. Има и такива, които се стремят да бъдат обективни, но точно те често биват нападани заради своята обективност. Ние, като политици, не бива да даваме оценки на социологическите проучвания, дали са правилни или не. Защото оценката на социолозите се дава след настъпване на определени събития, т.е., след изборите. По-обективна оценка от това няма.
Има ли нещо, което да Ви е изненадало в другите политически играчи?
Това, което не ме изненадва е надпреварата на доста политически партии. Колкото по-популистични обещания имат към избирателите, толкова повече не се изпълняват после.
Но подплатената с популизъм политика никога не е трайна и води до бързи разочарования сред избирателите. Затова винаги е по-добре за държавата в предизборната кампания да чуваме реалната политика, която е възможна. За съжаление сме много малко на брой на политическата сцена, тези, които дават реални обещания. Ние знаем какво можем да свършим и ще го свършим, ако получим подкрепата на избирателите.
Още веднъж призовавам за повече разум, за по-голяма диалогичност в името на доброто на гражданите на Република България. Успяхме през годините да наложим понятието „заедност“ в политическия живот в страната. Тази заедност е все по-необходима през последните години. Само така България може да просперира и гражданите й да се радват на стабилност, спокоен и достоен живот.
Пожелавам успех на всички участници в парламентарните избори и на кандидатите за президент и вицепрезидент в страната.
Нека разумните да гласуват с бюлетина №17!
Купуването и продаването на гласове е престъпление!