Постоянна фотоизложба под надслов „90 години съдебна палата” откри Окръжен съд-Шумен в партньорство с Държавен архив-Шумен, съобщиха от институцията. Експозицията от 15 снимки с размери 70/50 см са изложени на ет. 3 в Съдебната палата. Фотосите разказват историята на сградата от идейния проект през 1905 г. до днес.
„Историята на сградата е пример за държавническо мислене и грижа за обществения интерес. Днес е все по-нужно да познаваме мъдростта на решенията и постъпките на поколенията преди нас. В тях ще намерим отговор на голяма част от актуалните за времето, в което живеем, предизвикателства. Запазването на тази история и предаването й на следващите поколения е нашата малка следа в нея и голяма чест за съдиите и служителите от Окръжен съд-Шумен”. С тези думи председателят на Окръжния съд София Радославова откри изложбата, в присъствието на съдии и служители на съда, административни ръководители на органи на съдебна власт и медии.
Интересни факти от историята на съдебната палата сподели Мариана Филипова от Държавен архив-Шумен.
Първоначално идеята за изграждане на Общинско управление в центъра на Шумен е на тогавашния кмет д-р Петър Кърджиев от 1905 г. Като идеен проект е послужила сградата на Външното министерство на Австрия във Виена. По ред причини, за която няма данни в архивите, строежът на сградата не започва веднага, независимо че е направена първа копка. Проектът се възражда през 1925 г., когато реално започва строителство на сградата. През 1929 г. тя е завършена и официално открита на 17 ноември същата година като Общинско управление. Междувременно на няколко пъти Министерството на правосъдието с нарочни писмо прави искане до Общината за предоставяне на имот за съдебна палата в града, но без резултат. През 1930 г. Общината изпада в изключително лошо финансово състояние. На преден план излиза идеята за продажба на сградата. След тридневни дебати тогавашният Общински съвет в града на 17 октомври 1930 г. излиза с Решение № 42 за продажба на сградата на фонд „Съдебни сгради” към Министерството на правосъдието за 15 500 000 лв. Впоследствие въз основа на това решение е проведен и референдум. На 4 януари 1931 г. е издаден царски указ, а на 5 февруари 1931 г. е изповядана сделката и съставен Нотариалния акт, по силата на който сградата става собственост на Министерството на правосъдието и е предназначена за съдебна палата. Сградата на Съдебната палата в Шумен е архитектурен паметник.
Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Висшия съдебен съвет и с безценната професионална помощ на Даниел Малев, който се включи безвъзмездно в проекта.
В края на импровизираното тържество София Радославова връчи на Държавен архив-Шумен и на Даниел Малев грамоти за изключителен принос в укрепването на публичния образ на Окръжен съд-Шумен.
Пълен вариант на архивните снимки, свързани с историята на Съдебната палата, ще бъдат публикуван в сайта на Окръжния съд.
24shumen.com