Влизането в сила на „зеления сертификат“ от тази нощ изправя работодателите в Шуменско пред дилемата спазване на министерската заповед или продължаване на работния процес.
Населението в област Шумен е 171 781 души по данни на Националния статистически институт към 31 декември 2020 година.
Броят на ваксинираните в областта към момента е 55 739 души. От тях 28 484 са със завършен ваксинационен цикъл, което означава, че само те имат „зелен сертификат“. Това е точно 16.58% от жителите в областта.
При тези данни възможно ли е да се спази заповедта на министър Стойчо Кацаров? Отговорът на бизнеса е ясен: Не!
„Няма да разделям хората на ваксинирани и неваксинирани. От утре всички ще идват на работа както и до момента. И без друго трудно намираме работници. Не мога да си позволя да спра работа“, категоричен бе Иван Железчев – собственик на фирма „Диавена“. Бизнесменът подчерта, че в предприятието са правени няколко разяснителни кампании за ползите от ваксинирането срещу COVID-19. „Хората обаче не вярват. Толкова са лъгани през времето, че сега каквото и да им се каже го подлагат на съмнение. Въвели сме много строги противоепидемични мерки, които се спазват. В крайна сметка ваксинацията е избор на всеки един човек“, обясни Иван Железчев.
Според адвокат Борислав Геронтиев въвеждането на „зелен сертификат“ ограничава гражданските права. „Решението не е взето на базата на закона. Противоречи на Конституцията и редица международни актове, подписани от страната ни“, обясни Геронтиев.
Директорът на областната болница в Шумен д-р Димитър Костов категорично подкрепи решението на здравните власти за въвеждане на „зелен сертификат“. „Това е стъпка в правилната посока. Мярката е временна. В крайна сметка не е редно да се излага на риск здравето и живота на хората“, бе лаконичната позиция на медика.
Надежда Романова
24shumen.com